Bez mobilů a na utajené adrese. Oběti domácího násilí se před agresory ukryjí až na rok

Policisté na Mostecku vyjíždějí stále častěji k případům domácího násilí. Za první polovinu letošního roku vykázali z domácností téměř stejný počet násilníků jako za celý loňský rok. Středisko sociální pomoci v Mostě proto nabízí obětem novou službu, takzvaný utajený pobyt. Mohou se tak před agresory skrývat na neznámé adrese. Službu poskytují azylové domy po celém Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Most Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí, zneužívání, násilí na ženách, smutek, slzy (ilustrační foto)

Domácí násilí, zneužívání, násilí na ženách, smutek, slzy (ilustrační foto) | Foto: public domain

„Docházelo k týrání ze strany syna, který se opakovaně dopouštěl buď fyzických ataků, nebo verbálních urážek na své matce. Klientka se za svou situaci styděla, celý svůj příběh ale sdělila policii. Nakonec došlo k vykázání syna ze společné domácnosti,“ popisuje jeden z posledních případů domácího násilí Markéta Střížová ze střediska sociální pomoci v Mostě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oběti domácího násilí se před agresory schovají na utajené adrese. Skrývat se mohou až rok. Natáčel Jan Beneš

Podobných případů přibývá, potvrzují policejní statistiky. „Policisté na Mostecku využili v roce 2016 institutu vykázání celkem ve 26 případech. V letošním roce řešili takových případů 20,“ upřesňuje mostecký policejní mluvčí Daniel Vítek.

Oběti opakovaného domácího násilí mohou nově na Mostecku využít takzvaný utajovaný pobyt. „Pobyt klientkám slouží k tomu, aby se oprostily od násilné osoby a aby se během pobytu stabilizovaly a zkusily žít nový život,“ vyjmenovává Střížová.

Klienty zařazené do programu utajovaného pobytu musí dodržovat přísná pravidla. „Nikdo neví, kde se ten azylový dům nachází. Ví to pouze klientka. Nemají také k dispozici vlastní mobilní telefony,“ přibližuje Střížová.

Domácí násilí zažije každý rok v Česku více než tisíc lidí, nejvíce na Ústecku

Číst článek

Oběti domácího násilí mohou žít v azylovém domě v rámci utajovaného pobytu až jeden rok. Azylový dům v Mostě řeší ročně zhruba 11 případů žen, které se staly oběťmi domácího násilí.

Jeho ředitel Jan Panocha proto novou službu vítá. „Princip utajené adresy je přínosný. Násilník o té osobě neví a ta osoba může v klidu situaci vyřešit. K dispozici má třeba i psychologa,“ dodává Panoch.

Oběti domácího násilí mohou být v rámci utajovaného pobytu umístěny do azylových domů i v sousedních okresech nebo krajích.

Případů domácího násilí přibývá i v Praze

Pomoc letos kvůli domácímu násilí vyhledalo v Intervenčním centru Centra sociálních služeb Praha 2934 lidí. To je téměř o 500 případů více než loni, kdy se pracovníci centra zabývali celkem 2466 případy.

Domácí násilí (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Kvůli odborné pomoci či konzultaci se na intervenční centrum obrací stále více lidí, většinou jsou to ženy ohrožené domácím násilím. Pozorujeme v poslední době nárůst případů mezi cizinci, kteří se stali nebo jsou oběťmi násilí ze strany někoho blízkého. Těší nás, že jejich důvěra je dostatečně vysoká, aby nás oslovili s žádostí o pomoc," uvedl ředitel pražského centra Tomáš Ján.

Podle vedoucí intervenčního centra Zuzany Chomové musí ve většině případů domácímu násilí přihlížet nejméně jedno dítě. „Tento fakt považujeme za alarmující, zejména kvůli tomu, že dětem ohroženým domácím násilím se nedostává dostatečné odborné pomoci, absentují odborníci i služby," dodala.

Policie za prvních šest měsíců tohoto roku vykázala v Praze ze společného obydlí 104 osob kvůli prokázanému domácímu násilí. Dosud nejvíce případů vykázání zaznamenali pracovníci centra v roce 2014, kdy bylo v první polovině roku vykázáno 100 lidí.

V Česku od roku 2007, kdy vstoupilo v platnost opatření na ochranu obětí domácího násilí, do konce letošního 1. čtvrtletí použila policie institut vykázání z domova celkem v 11 577 případech. Nejčastěji k tomu přikročila v roce 2011, a to ve 1430 případech, nejméně případů bylo v roce 2008, a to 679. V Praze za deset let vykázala z domova 1239 lidí.

Jan Beneš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme