Bez přílivu cizinců bude mít Česko v roce 2100 pod šest milionů obyvatel

Česká společnost stárne. Jak ukázala aktualizovaná projekce o budoucnosti českého trhu práce, kterou představil Český statistický úřad, bez cizinců by Česko mohlo na začátku příštího století mít méně než šest milionů obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinci pracující ve Foxconnu | Foto: expats.cz

Bez migrace by počet obyvatel České republiky rostl jen do roku 2013 na 10,5 milionu. Příliv cizinců podle statistiků oddálí zlom o 14 let a Česko bude i potom vymírat mnohem pomaleji.

V roce 2027 by podle aktualizované projekce mohla země díky příchodu migrantů mít 10 milionů 804 tisíc obyvatel.

Na počátku příštího století by mohl počet lidí postupně klesnout asi na 8,8 milionu, pokud by do země cizinci přijížděli. Pokud ne, tak bychom se dostali pod šest milionů obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu Zbyněk Zykmund

Podle Terezie Štyglerová z Českého statistického úřadu se zvýší i celkový podíl cizinců v populaci:

„Předpokládali jsme, že Česká republika zůstane pro cizince migračně atraktivní. Každoroční nárůst o 25 000 osob ročně by vedl k tomu, že podíl cizinců by se mohl přiblížit až k 30 procentům v populaci České republiky v roce 2100.“

Cizinci nyní tvoří čtyři procenta obyvatel Česka.

Společnost stárne

Poroste také podíl seniorů. Nyní představují necelých 16 procent, za 20 let už by to mohla být skoro čtvrtina a za 50 let třetina společnosti. Terezie Štyglerová z Českého statistického úřadu upozorňuje i na rostoucí počet lidí nad 85 let:

„Nejrychleji bude přibývat osob ve věku 85 a více let. Když jejich počty srovnáme se současným stavem, okolo roku 2070 by mohlo dojít k tomu, že jejich počet bude sedmkrát vyšší, než je tomu dnes.“

Celkově bude ubývat aktivně pracujících. Loni lidé od 15 do 64 let tvořili 70 procent české populace, v polovině století by to mělo být už jen 55 procent. Děti tvořily loni 14 procent společnosti. Za 50 let by to mohlo podle statistiků být jen 12 procent.

Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme