Běžkyně na lyžích Nováková s Janatovou dojely v týmovém sprintu na mistrovství světa sedmé

Běžkyně na lyžích Adéla Nováková a Kateřina Janatová skončily sedmé ve sprintu dvojic na mistrovství světa v Planici a vylepšily o příčku umístění z předloňského šampionátu v Oberstdorfu. Luděk Šeller a Michal Novák obsadili deváté místo. Zlato vybojovali potřetí za sebou Norové a Švédky.

Planica (Slovinsko) (Aktualizováno: 16:29 26. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adéla Nováková

Adéla Nováková | Zdroj: Reuters

Česky se do hlavního závodu kvalifikovaly z devátého místa a sedmé skončily díky finišmance Janatové, jež porazila o téměř tři sekundy domácí Slovinku Evu Urevcovou.

Muži se v úvodu pohybovali i na páté příčce, hlavní manko ale nabrali na posledním úseku Šellera. Norové Paal Gollberg a Johannes Hösflot Klaebo porazili o 2,48 sekundy italskou dvojici Francesco de Fabiani, Federico Pellegrino.

Třetí byli Francouzi. Švédské běžkyně Emma Ribomová a Jonna Sundlingová předčily norskou dvojici Anne Kjersti Kalvaaová, Tiril Udnes Wengová o 2,42 sekundy. Bronz získaly Američanky.

‚Spousta amatérů v podstatě podvádí.‘ Koukal by na Jizerskou padesátku lyže raději namazal

České běžkyně se od úvodu pohybovaly na chvostu první desítky a elitní pětice jim brzy ujela. Přední skupinu táhla Američanka Jessie Digginsová, které se podařilo pole roztrhat. Stíhaly ji jen Švédky, Norky, Finky a Němky.

Ve druhé polovině se Češky díky Janatové dostaly na sedmou příčku. Nováková sice na posledním úseku náskok ztratila, do finiše ale předala parťačce v kontaktu.

„Přiznám se, že jsem měla strašné nervy, na dnešek jsem ani nemohla spát. Čím déle ale jedu, tím je to lepší. I proto jsem byla v kvalifikaci a na prvním úseku zadržená a bolely mě nohy. Pak už jsem se rozjela, spadla ze mě nervozita a dostala se do závodu,“ řekla na svazovém webu Nováková.

Pětadvacetiletá Janatová potvrdila v závěru dobrou formu a doběhla o 59 sekund za vítěznými Švédkami.

Podle mě je to perfektní. Oproti papírovým předpokladům jsme ještě jedno místo vylepšily. Je to solidní výsledek. Týmový sprint byl opravdu těžký, v porovnání s Livignem, kde se jelo na rovině, mě tady kopce hodně zabolely. Myslím si, že mám dobrou formu, a doufám, že to potvrdím na desítce za dva dny,“ uvedla Janatová.