Bezdomovci by měli mít dostupnější zdravotní péči a možnost sociálního bydlení

Rusnokův kabinet schválil první koncepci řešící problém bezdomovectví. V Česku je na 30 tisíc lidí bez domova. Vláda jim chce zajistit větší dostupnost sociálního bydlení a zdravotní péči. Materiál, na kterém se podílela i Armáda spásy, počítá s návrhy až do roku 2020.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena bez domova

Žena bez domova | Foto: stock exchange

Koncepce se zabývá bydlením, zdravotní pomocí, sociálními službami a informováním. V rámci prevence by se mělo například pracovat s lidmi, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení.

„Je tam navrhováno konkrétní opatření konkrétních služeb, které by byly v rámci domu se zvláštním režimem,“ říká Antonín Plachý z Armády spásy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl Antonín Plachý z Armády spásy, která na vládní strategii spolupracovala

Armáda spásy podle něj provozuje už dva takové domy. „Jsou to vlastně zařízení, kde jsou lidé, kteří nemusí být ve zdravotnickém zařízení, ale jejich zdravotní stav nedovoluje být v azylovém domě, který na to není zařízený. V těchto domech je jim poskytovaná péče, kterou vlastně nikdo jiný nezabezpečuje,“ popisuje Plachý.

Důraz je podle Plachého v materiálu kladen také na prevenci. „Každá kapitola má bod prevence, tedy předcházení těch věcí, včasná práce. Například u bydlení pracovat s lidmi, kterým hrozí ztráta bydlení, podporovat je, pomáhat jim hledat cestu, aby si bydlení udrželi, aby se nedostali kvůli dluhu nebo kvůli nějakým chybám, možná i právním, na ulici,“ vysvětluje.

„Typický bezdomovec je ve věku 45 až 49 let, je to muž a má pouze základní vzdělání nebo střední vzdělání bez maturity. Více něž polovina bezdomovců je svobodných,“ shrnuje statistik Roman Bechtold.

Stát podpořil sociální služby, dotaci dostal i Domov Naděje ve Vysokém Mýtě

Číst článek

Podle Plachého nejsou bezdomovci jen ti viditelní, kteří pospávají na zastávkách, ale jsou mezi nimi i rodiny s dětmi, staří lidé, opuštěné děti. Všem těm by se tato koncepce měla věnovat.

Přijetí koncepce podle Plachého ale nestačí: „Různé vlády přijímají různé koncepce, ale pak se s nimi již dál nepracuje. Byli bychom strašně rádi, kdyby tato koncepce nezapadla, a kdybychom měli nějaké mechanismy, které by průběžně kontrolovaly nabízená řešení."

Nikola Bojčev, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme