Bezdomovci jsou často oběťmi požárů. Předcházet tomu nejde, říká vedoucí charity

Další bezdomovci zřejmě zahynuli při požáru. Plameny zabily dnes v noci osm lidí v nepoužívané technické hale v Praze-Karlíně. Lidé bez domova jsou velmi často obětí požárů, většinou kvůli neopatrné manipulaci s ohněm v chladných měsících, potvrzuje vedoucího azylového domu Arcidiecézní charity Stanislav Fiala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Podobným neštěstím, jaké se stalo dnes v noci na pražské Florenci, se podle Fialy dá těžko předcházet. Bezdomovci totiž nemají dostatek příležitostí, kde přenocovat v teple, a proto využívají nouzová přístřeší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smrti bezdomovců při požárech se dá zabránit jen těžko, říká v rozhovoru pro Radiožurnál vedoucího azylového domu Arcidiecézní charity Stanislav Fiala

„Jedním ze způsobů je poskytnou těmto lidem ubytování v adekvátních podmínkách, to znamená v zařízeních, která například poskytují neziskové organizace v různých azylových domech a noclehárnách,“ říká Fiala.

Kapacity azylových zařízení podle něj nejsou v Praze dostatečné. Sčítání, které provedl magistrát, ukázalo, že v Praze žije mezi třemi až čtyřmi tisíci bezdomovců, zatímco lůžek je okolo osmi set.

„Na druhou stranu určitá skupina lidí bude vždycky využívat nouzové varianty a nebude chodit do zařízení našeho typu, protože jsou nějakým způsobem režimová, něco tady vyžadujeme a oni se nechtějí se podrobit režimu,“ podotkl Fiala.

Zároveň připomněl, že problém bezdomovectví není nikdy stoprocentně řešitelný a potýkají se s ním i rozvinutější země než Česko.

Martin Hromádka, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme