Soud poslal do vazby muže z Lotyšska, který v dodávce převážel 13 běženců z Iráku

Cizinec, který ve čtvrtek převážel po dálnici D1 přes Vysočinu v dodávce běžence z Iráku, je ve vazbě a hrozí mu až pět let vězení. Pětatřicetiletý muž z Lotyšska je ve vazební věznici v Brně. Za falešnou přepážkou se v dodávce tísnilo 13 lidí, mezi nimi tři malé děti. Část běženců v sobotu policie předala na Slovensko, zbývající jsou v záchytných zařízeních pro cizince v Česku.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zastavila dodávku na dálnici D1. | Foto: Packa | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Cizinec podle kriminalistů zřejmě běžence naložil v Rumunsku, nelegálně je chtěl převézt do Velké Británie. Obviněn byl z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Krvavé ruce a obličej od bláta. Mladý Iráčan se pět hodin ukrýval pod jedoucím autobusem

Číst článek

Cizinecká policie zastavila dodávku Mercedes Benz ve čtvrtek ráno na 162. kilometru D1 směrem na Prahu. Běžence našla za falešnou přepážkou v nákladním prostoru. Neměli u sebe doklady totožnosti ani doklady, které by jim umožňovaly pobyt v ČR.

„Všichni byli vystavení nelidskému a ponižujícímu zacházení. Žádná zranění však na jejich tělech zjištěna nebyla,“ uvedla v sobotu policejní mluvčí Dana Čírtková.

Slovenští policisté už převzali šest běženců včetně tří dětí. Zbývající běženci jsou v zařízeních ve Vyšních Lhotách a v Bělé Jezové. „Neboť je důvodné podezření, že se jedná o cizince, kteří jsou již žadatelé o mezinárodní ochranu v jiné zemi Evropské unie,“ uvedla Čírtková. Pokud se to potvrdí, budou cizinci předáni do země, v níž o ochranu požádali. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme