Bezlepkové 'krabičkové snídaně' překračovaly limity lepku, firma Adifit tvrzení inspektorů odmítá

V některých jídlech pro bezlepkovou dietu od plzeňské firmy Adifit našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce vysoké množství lepku. Firma distribuuje takzvanou krabičkovou dietu v Praze, v Plzni a okolí. Společnost, které teď hrozí pokuta, nařčení odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příbor | Foto: stock exchange

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) provedla kontrolu sortimentu internetového obchodu www.adifit.cz, u kterého odebrala vzorky z týdenního stravovacího programu nabízeného jako bezlepková dieta z nabídky tzv. krabičkové diety.

Lepek inspektoři našli v týdenním stravovacího programu v jídlech nazvaných Snídaně - pomazánka s řapíkatým celerem, drůbeží šunka, vícezrnné pečivo a u Snídaně - domácí marmeláda s vícezrnným pečivem, hroznové víno.

„U jednoho z pokrmů, který byl na internetu objednaný jako bezlepkový, bylo zjištěno významné množství lepku. Jedná se o 8000 miligramů na kilogram, přičemž maximální limit pro potraviny označené jako bezlepkové je 20 miligramů na kilogram,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

„Distribucí pokrmu došlo k přímému ohrožení osob trpících alergii na lepek, kterým by konzumace uvedených pokrmů mohla způsobit vážné zdravotní komplikace,“ dodal. S firmou proto inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Inkriminovaný okrm společnosti Adifit s.r.o | Foto: SZPI

Adifit chce důkaz

Společnost Adifit se ale brání, že chybu neudělala. „Za celou dobu působení od roku 2010 jsme neměli jedinou reklamaci od našich klientů na zdravotní komplikace způsobené lepkem. Všechny předešlé kontroly od hygieny nebo inspekce neshledaly žádné nedostatky, naopak dopadly velmi pozitivně," tvrdí ve svém vyjádření.

Firma požadovala od inspekce jako důkaz doložení průkazné fotodokumentace, z níž by bylo zřejmé, že se zaměnilo bezlepkové pečivo za pečivo klasické.

„Takovou fotodokumentaci však inspekce nemá k dispozici. Předpokládáme, že se jednalo o falešné pozitivní výsledky, které nebyly potvrzeny nezávislou laboratoří. Jednou z možností mohla být i přítomnost lepku v již nakoupeném bezlepkovém pečivu. Kvalitu nakupovaných potravin bohužel nejsme schopni kontrolovat, a tím pádem zaručit," uvedla firma.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme