Běžný letecký provoz bude v ČR obnoven v úterý ráno

Od osmé hodiny ranní bude v úterý nad Českem obnoven běžný letecký provoz. Platí to i pro ostatní evropské státy, kde je situace podobná. Ministři dopravy Evropské unie dohodli pravidla postupného otevírání vzdušného provozu. Celé nebe nad Evropou by se podle odhadů Eurocontrolu mohlo otevřít do čtvrtka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo | Foto: Kateřina Křenová

Do jaké míry bude letecký provoz obnoven, to už bude záležet na rozhodnutí jednotlivých leteckých společností. Posádky letadel ale budou monitorovat případný výskyt sopečného prachu. pokud se povětrnostní situace změní, může se vzdušný prostor znovu uzavřít.

Podle českého ministra dopravy Gustáva Slamečky je nyní takzvané evropské nebe rozděleno do dvou kategorií. „V první se nesmí létat vůbec, v druhé kategorii si mohou státy rozhodnout o letovém provozu sami a v třetí oblast zahrnuje země, které sopečným prachem nejsou postižené,“ upřesnil Slamečka závěry videokonference unijních ministrů dopravy v Ozvěnách dne a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

V Evropě se obnovuje letový provoz. Téma pro zpravodaje ČRo Pavla Nováka, ministra dopravy Gustáva Slamečku a člena výkonné rady Českého sdružení dopravních pilotů Karla Mündela.

„ČR postupuje v koordinaci s ostatními státy EU a plně respektuje závěry Evropské centrály letového provozu.“

Piloti ale nadále budou shromažďovat informace o výskytu sopečného prachu a každou změnu hlásit. Kontrolovat se budou i letadla po dosednutí.

Z ruzyňského letiště do půlnoci odletí nebo přiletí 96 letadel. Od zítřka začne plný provoz a počítá se s tím, že naopak bude letů více, jelikož do vzduchu půjdou i doplňkové lety a je možné, že některé společnosti využijí Prahu pro své dálkové lety.

Lety na zkoušku

Zkušebně už byl letecký provoz nad ČR obnoven dnes v poledne. Podle mluvčího Řízení letového provozu Richarda Klímy, se jedná o dočasné rozhodnutí, které má platit pro následujících 48 hodin, ale jeho platnost se může měnit.

Vzdušný prostor nad Českou republikou byl uzavřený od pátku, jedné hodiny odpoledne. Letiště v Ruzyni přestalo odbavovat ještě o hodinu dřív. Reportér českého rozhlasu Jan Herget z letiště připomněl, že o uskutečnění letu rozhodnou dopravci sami. Z Ruzyně první letadla míří do turistických destinací, do Egypta a Tuniska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obnova evropského leteckého provozu. Téma pro zpravodaje ČRo v Bruselu Pavla Nováka a leteckého publicistu Martina Velka.

„Informace o letu získají pasažéři u svých dopravců, buď telefonem, nebo na přepážkách. Některé letecké společnosti budou své cestující informovat samy,“ hlásil z Ruzyně reportér.

Ztráty rostou

Podle většiny leteckých společností má nucené bezletové období katastrofální dopad na ekonomiku jednotlivých aerolinií, což v Ozvěnách dne potvrdil i analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka s tím, že ztráty se odhadují na 250 až 300 milionů dolarů denně, a to jen pro letecké přepravce.

„Může to být někdy poslední hřebíček do rakve některých extra ztrátových aerolinek, ale u stabilních to generuje větší ztrátu.“ Podle Procházky lze při postupném obnovování provozu očekávat růst hodnot akcií aerolinií, které v poslední době poznamenal pád," uvedl Procházka.

EU a některé státy proto zvažují, že ušlé zisky leteckým přepravcům částečně nahradí. Právě případná úhrada ztrát byla rovněž tématem zmiňované videokonference unijních ministrů dopravy. Podle sedmadvacítky je důležité i v tomto směru postupovat koordinovaně. Pomoc by měla podle unijních zástupců krýt důsledně pouze a jenom ztráty způsobené výpadkem a omezením provozu v souvislosti s výskytem sopečného prachu. Zároveň by neměla zvýhodňovat jen některé přepravce.

Věra Pfeifferová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme