Bezpečnost Česka je do konce volebního období prioritou, shoduje se vládní koalice

Vládní strany hodnotí svůj mandát po zhruba třech čtvrtinách volebního období. Sociální demokracie k překvapení partnerů v koalici vyhlásila svoje priority, které chce prosazovat ve státním rozpočtu. Jde jí především o peníze na zajištění bezpečnosti země, sociální služby či školství. Hnutí ANO k bezpečnosti přidává ještě například výběr dan, lidovci se zase přiklánějí k více penězům pro zemědělství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec řekl, že jeho resort bude potřebovat příští rok navíc tři miliardy korun. „Ty prostředky mají mířit na nová místa pro policisty a na protiteroristická opatření. Nejsou to peníze, které bychom chtěli takzvaně projíst, jsou to peníze, které cíleně míří za definovanými oblastmi,“ popsal Chovanec.

„My budeme s ministerstvem financí dále jednat. Na druhou stranu si myslím, že pro Českou republiku je bezpečnost jednou z priorit, v současné době možná tou hlavní,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vladních prioritách diskutovali předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek

Chovanec upozornil také na to, že je bezpečnost pro Česko velkou konkurenční výhodou, například v cestovním ruchu. S ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO se má kvůli rozpočtu sejít v druhé polovině srpna.

Předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch ve vysílání ČRo vysvětlil, proč ministr vnitra žádá peníze navíc, když ještě nevyčerpal finance určené na migraci: „Na migraci nečerpáme, protože jsme velmi důslední a žádáme, aby nejdříve proběhly řádné prověrky všech žadatelů, a to si myslím, že se nám vyplácí,“ řekl.

Podle místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka by strana měla nejdříve hledat vnitřní úspory.

„My apelujeme na každé koaliční radě na všechny resorty, aby se hledaly vnitřní úspory, takže to se týká i ministra vnitra. Třeba ministerstvo financí našlo vnitřní úsporu ve výši milionu korun na obsluhu ze státního dluhu, a to jsou právě peníze, které můžeme použít na bezpečnost nebo platy zaměstnanců,“ popsal Faltýnek.

Priority ANO a lidovců

Na tom, že je bezpečnost prioritou, se však sociální demokraté s hnutím ANO shodují. K dalším prioritám hnutí patří podle Faltýnka třeba snížení státního dluhu a zvýšení výběru daní.

„Už se objevují některé první vlaštovky a ten výběr daní se poměrně slušně zvyšuje. Naší další prioritou je postupné dobudování dopravní infrastruktury. Chceme co nejdříve zahájit budování obchvatů krajských a okresních měst a rozjet výstavbu zhruba sto kilometrů nových dálnic,“ vysvětlil Faltýnek.

Lidovci prosazují například víc peněz pro zemědělce. Šéfovi resortu Marianu Jurečkovi i po jednání s Andrejem Babišem stále chybí víc než miliarda korun.

Kritika opozičních stran

Pravicová opozice vyčítá vládě to, že komplikuje život podnikatelům spoustou pravidel a zákazů. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se také daří vybírat víc na daních jen díky tomu, že roste hospodářství.

„Je to vlastně jenom zásluha našich podnikatelů či zaměstnavatelů, kteří vytvářejí hodnoty a díky tomu platí vyšší daně. Není to v žádném případě zásluha ministerstva vnitra či ministerstva financí,“ říká Stanjura.

Komunisté vládu kritizují za moc velkou vstřícnost vůči Evropské unii. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa se jí nedaří samostatná politika v rámci Evropy.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme