Bezpečnost na stavbách by měl hlídat koordinátor

Na velkých stavbách by měli působit koordinátoři bezpečnosti. Navrhne to ministerstvo práce na dnešním jednání kabinetu. Podle mluvčí Kateřiny Prejdové by se nová povinnost najmout bezpečnostního koordinátora neměla týkat všech staveb. "Koordinátor by měl slaďovat činnost všech firem, které se podílejí na stavbě a to i ve fázi příprav. Netýkalo by se to samozřejmě malých staveb, jako jsou rekreační obejkty, jako jsou různé chatičky či rodinné domky."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bytová výstavba

Stavebnictví je jednou z oblastí s nejvyšším počtem pracovních úrazů. Podle údajů Českého úřadu bezpečnosti práce přitom zaměstnavatelé ani pracovníci neberou riziko zranění dost vážně. Na stavbách se loni stalo celkem 6200 pracovních úrazů, z toho 37 skončilo smrtí. Nejčastěji se zraní lidé pracující ve výškách a nad volnou hloubkou. Podle Českého úřadu bezpečnosti práce zaměstnanci a firmy při těchto činnostech velmi často nedodržují bezpečnostní předpisy. Chybí hlavně zajištění proti pádu z výšky. Loni tak 78 lidí utrpělo těžké úrazy, 20 zemřelo.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme