Chtěli jsme data o registrační značce a čelní fotografii automobilu, ty využívá policie, tvrdí BIS

Snažila se tajná služba využít chystaný elektronický mýtný systém k masivnímu plošnému sledování občanů? Bezpečnostní informační služba (BIS) zveřejnila na své poměry obsáhlé stanovisko, v němž tvrdí, že ne. „Nejenže nemáme žádný zájem na sledování běžných občanů, ale pokud bychom systém v odůvodněných případech využili, tak jedině pro ochranu České republiky a jejich občanů,“ uvedl ředitel BIS Michal Koudelka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamery, které monitorují provoz na silnicích (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

BIS odmítá, že by požadovala něco nad rámec současných zákonů. „Zákon o zpravodajských službách nám dává oprávnění vstupovat do vybraných evidencí vedených státem,“ uvedl na webu BIS ředitel Koudelka.

Zakázka na elektronické dálniční známky byla předražená, tvrdí stále Babiš a podal trestní oznámení

Číst článek

Bezpečnostní služba podle svého šéfa žádala „v případě plnění úkolů o možnost získat data o registrační značce včetně fotografie výřezu registrační značky a případně, umožní-li to systém, pouze čelní fotografie automobilu“. Mělo jít o stejné fotografie, které už nyní pořizují kamery hlídající dodržování maximální povolené rychlosti. Ty využívá policie.

Ministerstvo dopravy ale službě nabídlo pouze přehledové fotografie bez výřezu registrační značky. Ty měl systém pořizovat i bez požadavku BIS. Podle Koudelky tak není pravda, že služba chtěla pořizovat tři fotografie, jak v pondělí napsal server Seznam Zprávy.

„Bezpečnostní informační služba žádala, aby v případě plnění svých zákonných úkolů, například v boji proti teroristickým hrozbám či nelegální migraci, mohla z připravované evidence získat potřebné informace o konkrétním sledovaném voze, jak je to možné například na letišti Václava Havla,“ podotkl Koudelka.

To, co bylo vytvořeno, je skutečně velice funkční, říká odborník Nešetřil o výsledku hackatonu

Číst článek

Sledování všech vozidel na dálnicích je podle něj technicky i lidsky nemožné. Pozastavil se také nad tím, že kritikům systému vadí, že by podobné informace využívala v určitých případech bezpečnostní služba, ale ne to, že je bude shromažďovat soukromá firma.

Se všemi požadavky bezpečnostní služby byla podle Koudelky seznámena Stálá komise pro kontrolu BIS Poslanecké sněmovny a ta je považovala za opodstatněné a v souladu se zákonem.

„Hrozby teroristických útoků nejsou v současnosti o nic menší, než byly před několika lety. Důstojníci BIS se snaží pro ochranu ČR a občanů využít všechny možnosti, které jím zákon dává. Zkušenosti z okolních zemí jasně ukazují, jak důležitá je včasnost informací pro odvrácení případných hrozeb. Pokud by byla otevřena debata o pravomocích zpravodajských služeb, jsme připraveni se jí zúčastnit,“ uvedl Koudelka.

Zakázka na systém elektronických dálničních známek zadaná bez otevřené soutěže vyvolala vlnu kritiky kvůli ceně 401 milionů korun. Stála křeslo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Soutěž bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vypsána nově. Kvůli té původní podal trestní oznámení.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme