Bezpečnostní opatření největších hudebních festivalů Česka. V Ostravě přibudou betonové zátarasy

Sezona letních hudebních festivalů už začala. Letos ale musí pořadatelé reagovat na zhoršenou bezpečnostní situaci, která kvůli teroristickým útokům panuje po celém světě. Jakým způsobem posilují jednotlivé festivaly bezpečnostní opatření, se server iROZHLAS.cz zeptal pořadatelů největších hudebních festivalů v Česku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní festivaly, (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na festivalu Colours of Ostrava nic nenechávají náhodě. Zhoršenou bezpečnostní situaci zde řešili v minulém roce. „Již loni byly bezpečnostní opatření větší oproti minulým letům, protože k útoku v klubu Bataclan došlo na podzim 2015, pak letiště v Bruselu, v době loňských Colours of Ostrava došlo k útoku v Nice," řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Klikněte na festival, který vás zajímá

Proto k osobním prohlídkám v loňském roce přidali pořadatelé také kontrolu ručním skenerem kovů a „probíhají každé ráno před otevřením prohlídky areálu se speciálně vycvičenými psy". Všechna tato opatření samozřejmě budou pokračovat i letos. Pro tento ročník ale budou bezpečnostní opatření ještě posílena. „Vjezdy do festivalového areálu budou letos doplněny a osazeny betonovými zátarasy," doplňuje Sedlák.

'Stojíme při sobě,' vzkazují obyvatelé Londýna. K útoku se přihlásil Islámský stát

Číst článek

Všechny festivaly se shodly, že v otázce bezpečnosti úzce spolupracují s policií a obecně se všemi složkami Integrovaného záchranného systému. Některé festivaly si dokonce vytváří bezpečnostní manuály. „Dlouho dopředu před festivalem se připravuje s hasiči, policií, záchranáři apod. kompletní bezpečnostní analýza, plány, únikové východy, případný postup evakuace a podobně. Má to celkem 120 stran," dodává Sedlák z Colours of Ostrava.

„Na festival pravidelně zpracováváme bezpečnostní manuál, kde jsou definována možná rizika a je zde uveden i způsob jejich eliminace. V současné době má už bez mála 350 stran," vysvětluje Lucie Čunderlíková z festivalu Rock for People.

Návštěvníkům královéhradeckého festivalu Rock for People doporučuje Čunderlíková, aby si do telefonů nainstalovali festivalovou aplikaci. „Tam budou v průběhu festivalu zveřejňovány jak informace o jednotlivých účinkujících či programu, tak i otázky týkající se bezpečnosti, případných doporučení či meteo zpráv," radí mluvčí.

Nezdařený útok v Paříži. Terorista najel autem s výbušninami do policejní dodávky, nikoho nezranil

Číst článek

Pouze metalový festival Brutal Assault nechystá žádné posílení bezpečnosti. „Posílení bezpečnostních opatření v zásadě nechystáme, to ovšem neznamená, že bychom bezpečnost našich návštěvníků jakkoliv podceňovali. Navíc náš festival patří k bezproblémovým akcím, fanoušci sem jezdí primárně za hudbou," vysvětluje mluvčí Radek Pavlovič.

Bezpečnost se netýká pouze návštěvníků, ale samozřejmě i účinkujících. Podle Lucie Čunderlíkové pořadatelé Rock for People ze strany některých kapel zaznamenali přísnější požadavky na bezpečnost.

Ankety serveru iROZHLAS.cz se zúčastnily festivaly Colours of Ostrava, Rock for People, Mighty Sounds, Open Air Festival Trutnov, Hip Hop Kemp a Brutal Assault. Pořadatelé festivalu Masters of Rock a SázavaFest se ankety odmítli zúčastnit.

Přečtěte si kompletní odpovědi jednotlivých festivalů na otázku:
Chystáte vzhledem k současné situaci nějaké posílení bezpečnostních opatření? Očekáváte menší počet návštěvníků nebo neúčast některých účinkujících?

Brutal Assault

Posílení bezpečnostních opatření v zásadě nechystáme, to ovšem neznamená, že bychom bezpečnost našich návštěvníků jakkoliv podceňovali. Navíc náš festival patří k bezproblémovým akcím, fanoušci sem jezdí primárně za hudbou. Letošní čísla naznačují, že bychom mohli mít nejlepší návštěvnost v historii. Samozřejmě při velikosti line-upu (přes 100 kapel) se nelze vyhnout situaci, že nějaká kapela svou účast zruší. Letos nás to potkalo asi ve třech případech. Vždy se ale snažíme obratem oznámit adekvátní náhradu. Celkově věřím, že už žádné další kapely nevypadnou.

Colours of Ostrava

Dlouhodobě a systematicky se na bezpečnost zaměřujeme a zvyšujeme ji. Již loni byly bezpečnostní opatření větší oproti minulým letům, protože k útoku v klubu Bataclan došlo na podzim 2015, pak letiště v Bruselu, v době loňských Colours of Ostrava došlo k útoku v Nice. Tj. není to bohužel nic, co by se řešilo až tento rok, ale dlouhodobě se na to připravujeme a řešíme.

Foto: Jonáš Zbořil

Již loni jsme poprvé zavedli kromě důkladných osobních prohlídek (které jsou již od začátku festivalu standardem) i ruční skenery kovů při prohlídce u vstupu do areálu. V tom budeme samozřejmě i letos pokračovat. Dále třeba probíhají každé ráno před otevřením prohlídky areálu speciálně vycvičenými psy, vjezdy do festivalového areálu budou letos doplněny a osazeny betonovými zátarasy.

Úzce samozřejmě spolupracujeme se všemi složkami Integrovaného záchranného systému, dlouho dopředu před festivalem se připravuje s hasiči, policií, záchranáři apod. kompletní bezpečnostní analýza, plány, únikové východy, případný postup evakuace... Má to celkem 120 stran. Každý den se průběh festivalu po této stránce vyhodnocuje. Denně probíhá kontrola všech tras pro hasiče a další složky záchranného systému.

Doporučujeme návštěvníkům, aby chodili s předstihem do festivalového areálu a respektovali seznam zakázaných předmětů, který je na našich webových stránkách. Určitě neočekáváme menší počet návštěvníků anebo neúčast některých kapel.

Hip Hop Kemp

Bezpečnost našich návštěvníků je pro nás velice důležitá, tudíž na festivalu budou adekvátně současné situaci probíhat zpřísněná bezpečnostní opatření. Bezpečnostní složky budou posilněny a na klidný průběh akce budou dohlížet jak před vstupem do areálu, tak uvnitř něj. Při vstupu na festivaly budou probíhat důkladné osobní prohlídky. Návštěvnost očekáváme stejnou jako v minulých letech, a stejně tak účast umělců. Koneckonců hudba je něco, co nás všechny spojuje.

Mighty Sounds

Bezpečnostní opatření chystáme, zejména důkladné kontroly na vstupu, máme připraveny i další kroky v případě, že by bylo potřeba řešit nějakou neobvyklou situaci.

Návštěvníky bychom především chtěli požádat, aby za každých okolností co nejvíce spolupracovali s bezpečnostní službou festivalu a řídili se případně pokyny pořadatelů. Z účinkujících nikdo účast nezrušil a co se počtu návštěvníků týká, očekáváme, že bude podobný jako v předchozích letech.

Rock for People

Bezpečnostní opatření budou nastavena na základě aktuální bezpečnostní situace a to jak v České republice, tak i dle regionálních informací, ale i dle přísných požadavků jednotlivých účinkujících. Bezpečnostní situace je dlouhodobě sledována a projednávána se zástupci Policie ČR na pravidelných setkáních, která se uskutečňují již od března tohoto roku. Na festival pravidelně zpracováváme bezpečnostní manuál, kde jsou definována možná rizika a je zde uveden i způsob jejich eliminace. V současné době má už bez mála 350 stran.

V Hradci Králové začal festival Rock for People | Foto: Martin Pařízek

Spolupráce s Policií ČR v Hradci Králové je v rámci dané akce perfektní a jejich doporučení jsou uvedena v již zmíněném Bezpečnostním manuálu. Samozřejmostí jsou i každodenní setkání jak s Policíí ČR, tak i městskou policií v průběhu celého festivalu.
Ze strany některých kapel jsme zatím zaznamenali přísnější požadavky na bezpečnost, které, jak jsem již zmiňoval, jsou implementovány do celkových bezpečnostních opatření.

Co se doporučení návštěvníkům týká, prosíme, aby zbytečně nenosili do areálu zakázané předměty (budou probíhat důkladné prohlídky) a aby dbali pokynů pracovníků ostrahy. Ohledně získávání aktuálních zpráv o případných výzvách či přijatých opatření doporučujeme nainstalovat si před festivalem do mobilního telefonu aplikaci ROCK FOR PEOPLE, kde budou v průběhu festivalu zveřejňovány jak informace o jednotlivých účinkujících či programu, ale také i otázky týkající se bezpečnosti, eventuálních doporučení či meteo zpráv.

Open Air Festival Trutnov

Vzhledem k výzvám starostky obce, kde chceme náš letošní open air workshop uspořádat, aby si na veřejné zastupitelstvo na nás vzali vidle, budeme nad bezpečností nuceni zapřemýšlet :-). Jinak vzhledem k současné nezajímavosti naší země z celoevropského a celosvětového hlediska a díky našemu vztahu k uprchlíkům bych nás v tomto směru nepřeceňoval.

Na středu připravujeme druhý díl ankety mezi pořadateli festivalů. Týkat se bude elektronické evidence tržeb a takzvaného protikuřáckého zákona.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme