Bezpečnostní prověrka, 15 let praxe. ‚Mám zhruba 27 tisíc,‘ vypočítává svůj plat stávkující pracovnice
Sotva skončila stávka zaměstnanců soudů, začaly další protesty v české justici, tentokrát na státních zastupitelstvích v Praze. Většina administrativních pracovníků nepřišla v hlavním městě do práce. Chtějí víc peněz a také speciální tarifní tabulky, podle kterých se budou jejich výplaty počítat. Stávka potrvá do úterý.
„Co se týče jízdného, stravy a dalších běžných věcí, to už se člověk musí hodně rozmýšlet. Nedej bože, kdyby chtěl nějaké kulturní akce navštěvovat,“ nastiňuje svou situaci pro Radiožurnál Anežka Sosnová, která pracuje v justici 15 let.
Další protesty v české justici. Do stávky vstoupili zaměstnanci státních zastupitelství v Praze. Natáčela Marie Veselá
Má bezpečnostní prověrku, vede vlastní rejstřík a zastupuje také vedoucí správy úřadu. „A za to vše mám plat zhruba nějakých 27 tisíc, to mi přijde jako výplata,“ vypočítává. A dodává, že s takovým platem se jí žije hrozně špatně.
Spolu s kolegyněmi z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 proto uspořádaly stávku. Spokojená se svým platem není žádná. „Tohle už je zoufalství. Lidé odejdou do důchodu a nikdo nový sem za 18 tisíc nepůjde. Řešíme to dlouhodobě,“ popisuje jedna z nich.
K protestům se v Praze přidala většina okresních státních zastupitelství, i to městské. Zavřené zůstanou až do úterka podatelny. A práce úřadů je bez zaměstnanců zpomalená.
Advokát: Špatně placená jsou všechna povolání v justici od úředníků po soudce. A neřeší se to dlouho
Číst článek
„Dále bude v důsledku stávky omezeno odesílání pošty, sepisování podání a zapisování nových věcí. Všechny tyto úkony budou následně zpracovány při návratu k běžnému chodu státních zastupitelství. Toto může zákonitě vést k prodloužení lhůt od jinak obvyklého stavu,“ podotýká mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.
Stávkující mají podporu od Unie státních zástupců i od Nejvyššího státního zastupitelství.
„Kromě pražských kolegů a kolegyň nemáme informaci o dalších státních zastupitelstvích, kde by se administrativní pracovníci chystali připojit ke stávce. Ovšem takové poznatky nevyhledáváme a neshromažďujeme. Respektujeme právo každého zaměstnance na stávku. Pan nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se už dřív vyjádřil v tom smyslu, že požadavky administrativního personálu v plném rozsahu podporuje,“ říká Petr Malý, mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství.
Nespokojenost s platy
Státní zástupci ze zákona stávkovat nesmí. Administrativní pracovníci poslali na jaře své požadavky ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi z ODS. Tvrdí, že jim žádná reakce nepřišla.
Kvůli platům už od pondělka stávkovali i zaměstnanci soudů. Ministr Blažek k jejich protestu tehdy řekl: „Tu stávku spíše nechápu ani tak proti resortu, ale proti celkovému státnímu rozpočtu, který ovšem jiný být skoro nemůže. A to z mnoha důvodů. Nemáme na to ty prostředky.“
Sami žalobci pro sebe platy vyjednali. Ministerstvo práce jim navrhovalo trvalé snížení příjmů. Unie státních zástupců ale tento týden uvedla, že po jednáních s ministry budou dál pobírat 90 procent platů soudců.