Bezpečnostní prověrka Forejta zůstane v platnosti i po rezignaci

Končící šéf hradního protokolu Jindřich Forejt disponuje bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné, která zůstane v platnosti ještě několik let. Novináře o tom informoval poslanec Martin Lank

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindřich Forejt. Zdánlivě nesestřelitelný člověk byl sestřelen nečekaným způsobem | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Případem hradního úředníka, jehož skrytou nahrávku se snažili dva muži prodat do médií, se ve středu zabývala sněmovní komise pro kontrolu činností Národní bezpečnostního úřadu. Prověrka, kterou Forejta má, bude ještě několik let platná, uvedl poslanec a člen komise Lank (Úsvit). Může ji však zrušit přímo bezpečnostní úřad.

Sama komise ovšem o platnosti rozhodovat nemůže, to spadá do kompetencí úřadů. „Pokud se jedná čistě o můj soukromý názor, tak si dovedu obtížně představit, že člověk, na kterého existují takové materiály, by měl tu prověrku mít," řekl Lank.

Ministerstvo zahraničí vyžadovalo tuto prověrku od velvyslanců. Jeho postup do diplomacie ale může současná situace ohrozit. „Pokud by o ni pan Forejt přišel, tak by to asi komplikaci představovalo. Nicméně vždycky záleží na rozhodnutí toho dotčeného úřadu, který nastavuje pravidla, kdo (prověrku) musí nebo nemusí mít," dodal. Prezident Miloš Zeman ho opakovaně podporuje jako možného velvyslance do Vatikánu.

Forejt má stále šanci stát se velvyslancem ve Vatikánu, je to moje přání, prohlásil Zeman

Číst článek

Média tento týden upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je Forejt údajně zachycen. Jeho autentičnost se zatím ale nepodařilo ověřit. Sám Forejt se v úterý ze zdravotních a osobních důvodů vzdal funkce hradního protokoláře. V poslední době též čelil kritice kvůli několika pochybením, například kvůli pozdnímu příjezdu na pohřeb slovesnkého prezidenta Kováče, vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance či mylně informoval prezidenta o přítomnosti amerického velvyslance na oslavách 28. října na Hradě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme