Bezpečnostní prověrka Tošovského proběhla ve zvláštním režimu

Bezpečnostní prověrka někdejšího premiéra úřednické vlády Josefa Tošovského proběhla v roce 1999 ve velmi zvláštním režimu. Na shromažďování podkladů pro Národní bezpečnostní úřad k Tošovského prověrce tehdy osobně dohlížel sám tehdejší ředitel civilní rozvědky Petr Zeman. Rádiu Česko to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Na podivný průběh prověrek dvanácti vlivných osobností politického a diplomatického života přitom Český rozhlas upozornil už na podzim roku 2004. Případ se nyní znovu otvírá poté, co vyšlo najevo, že Tošovský spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Tošovský

Josef Tošovský | Foto: Česká národní banka

Podklady pro bezpečnostní prověrky zpracovávají v tajných službách subalterní úředníci. Skutečnost, že na prověrku tehdy už bývalého exponenta státu Tošovského dohlížel sám tehdejší šéf rozvědky, dokládá eminentní zájem na to, aby Tošovský prověrkou prošel, přestože byly k jeho osobě varující poznatky.

Vyjádření bývalého šéfa rozvědky Petra Zemana se sehnat nepodařilo. Mluvčí úřadu Bohumil Šrajer na informaci Rádia Česko zareagoval pouze obecnou formulací: "Stejně jako ve všech podobných případech, náš úřad poskytuje NBÚ pouze dílčí informace, které spadají do naší působnosti, a bylo to i v tomto případě. Ten, kdo uděluje prověrku, je Národní bezpečnostní úřad," uvedl Šrajer.

Podobně se vyjádřil i Národní bezpečnostní úřad. Jeho ředitel Dušan Navrátil zareagoval pouze písemně: V době, kdy byla prováděna bezpečnostní prověrka Josefa Tošovského, byl ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Zeman. Zda se osobně podílel na zpracování podkladových materiálů k prověrce jmenovaného, mi není známo.

Josef Tošovský měl úzkou vazbu na tehdejšího ředitele NBÚ Tomáše Kadlece. Toho si počátkem roku 1998 vybral do své vlády jako poradce pro bezpečnostní služby. Kadlec dnes tvrdí, že rozvědka k prověrce neposkytla relevantní údaje, které by její vydání znemožnily.

Otázkou také zůstává, proč Tošovského prověřovala pouze rozvědka, protože na prověrkách se zpravidla logicky podílí především Bezpečnostní informační služba. Národní bezpečnostní úřad se začal proto průběhem Tošovského prověrky intenzivně zabývat a jeho představitelé budou muset okolnosti vydání prověrky vysvětlovat na parlamentní půdě.

Na fakt, že Tošovský spolupracoval s komunistickou Státní bezpečnostní upozornila Mladá fronta Dnes. Ze svazků StB, které byly donedávna utajeny, vyplývá, že Tošovský se stal spolupracovníkem StB v říjnu 1986 z titulu své funkce. V té době pracoval jako poradce předsedy Státní banky československé.

Ze spisu podle deníku vyplývá, že Tošovský během své spolupráce neudával nikoho z banky. Pro StB zpracovával ekonomické analýzy a chodil na schůzky z cizími finančníky, o kterých pak informoval důstojníky komunistické tajné policie. V archivu se ale dochovaly i poznatky, že Tošovský od služby sám žádal některé informace.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme