Bezpečnostní rada se shodla na nutnosti posílit ostrahu vnějších hranic EU

Policie nemá v souvislosti s útoky ve Francii žádné informace o ohrožení Česka. Po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu to řekl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Policie kvůli pátečním útokům posílila ostrahu některých objektů, například letiště Václava Havla, Pražského hradu nebo O2 areny. Zesílené kontroly jsou zavedené také zhruba na 16 hraničních přechodech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad, 14. listopad

Pražský hrad, 14. listopad | Foto: Filip Jandourek

Rada se shodla na tom, že je třeba zesílit tlak na ochranu vnějších hranic Evropské unie. Česko to bude prosazovat na jednáních osmadvacítky

„Já bych tu poněkud expresivně nazval opevněním Evropy, protože si myslím, že platí-li Dublinské dohody, a ty zatím nikdo nezrušil, tak je logické, že žadatelé o azyl mají o tento azyl požádat v první bezpečné zemi,“ řekl prezident Miloš Zeman, který se jednání rovněž zúčastnil.

Podle přemíra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je důležité dostat migrační toky pod kontrolu, aby bylo jasné, kdo do Evropy přichází.

„Já myslím, že to, co se odehrává, i to, jak jednotlivé státy Evropské unie postupně mění názor na řešení migrační krize, tak to jasně potvrzuje, že přístup České republiky, který jsme od začátku uplatňovali, byl správný. To znamená, že není možné, abychom podceňovali bezpečnostní aspekty, které s migrační krizí souvisí,“ uvedl premiér.

Bezpečnostní opatření, která policie kvůli teroristickým útokům v Paříži přijala, jsou podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) dostatečná.

„Seznámili jsme se s opatřeními, která připravujeme v případě, že by byla potřeba je rozšířit, jako je ostraha hranice a další opatření, která má Policie ČR v záloze. V případě potřeby jsme schopni reagovat v řádu hodin,“ prohlásil ministr vnitra.

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme