Bezpečnostní rada státu bude řešit kauzu údajné korupce v České poště

Kvůli údajné korupci se odpoledne sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Požádal o to ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Premiér bude se šéfy resortů řešit tento případ po prvním poprázdninovém zasedání vlády. Podnikatel Lukáš Čadek mezitím informoval, že byl kvůli údajnému úplatku na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Premiér, oba místopředsedové vlády a ministři tří silových resortů – vnitra, obrany a zahraničí – se sejdou, aby si předali informace o kauze.

Jednání Bezpečnostní rady státu je neveřejné. Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ale řekl, že závěry předsednictva by se veřejnost dozvědět měla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajné korupční kauze okolo České pošty mluvili Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu pro korupci

„Hospodaření České pošty je netransparentní a myslím, že je to státní firma, státní podnik, který je stejný jako jiné a nevidím důvod, proč by měly být informace utajovány,“ uvedl Babiš.

Pro zveřejnění informací z předsednictva rady je i ministerstvo vnitra. „Veřejnost má právo se k této ‚kauze‘ dozvědět maximum. A to i s ohledem na fakt, že se nejedná o informace z tzv. živého policejního vyšetřování, ale o informace, kterými disponují zpravodajské služby,“ říká mluvčí ministerstva Lucie Nováková.

Šéf KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Českému rozhlasu řekl, že o problému s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD předem nemluvil. Nesouhlasí navíc s tím, aby se informace z jednání bezpečnostní rady dostaly ven.

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajné korupční aféře okolo České pošty mluvil komentátor ČRo Petr Nováček

O peníze měl žádat Kamil Choc. Ten už kvůli aféře přerušil členství ve středočeské ČSSD. Úplatek měl chtít po podnikateli Lukáši Čadkovi. Tento muž se s poštou pře o desítky milionů.

Choc mu prý nabídl, že spor vyřeší za tři miliony korun – jeden přímo pro ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD. Šéf resortu už dřív odmítl, že by měl s případem cokoli společného, a podal trestní oznámení.

Kauzu Česká pošta sleduje také opozice. Starostové a nezávislí už požádali o audit jejího hospodaření. Podle ODS by měl Babiš vysvětlit i údajné korupční praktiky jeho společnosti Agrotec, které už řeší policie. Jestli vláda obě kauzy neobjasní, bude podle občanských demokratů nedůvěryhodná.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme