Několikamiliardovou zakázku na radary bude řešit Bezpečnostní rada, oznámil Stropnický

Zakázku na mobilní radary za několik miliard korun probere vedení Bezpečnostní rady státu. Po jednání vlády to ve středu řekl premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš. O svolání rady ho požádal exministr obrany a současný ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický z ANO. Šéfka obrany Karla Šlechtová za ANO v úterý řekla, že u této zakázky objevila inspekce ministerstva extrémně závažné nálezy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický a premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Řešili jsme to na popud pana ministra Stropnického, který požádal o svolání předsednictva Bezpečnostní rady státu. Navrhují ho 4. června,“ informoval premiér v demisi Andrej Babiš.

Stropnický na svém twitteru napsal, že do doby, než se bezpečnostní rada sejde, nebude záležitost komentovat.

Inspekce resortu obrany podle ministryně v demisi Karly Šlechtové zjistila v souvislosti se zakázkou na mobilní radary „extrémně závažné nálezy“. Obrátila se proto na vojenskou policii, kterou kontaktovala i kvůli dalším zakázkám ministerstva obrany z minulosti. Detaily ale sdělit odmítla.

„Máme velmi závažné nálezy ze strany inspekce na radary. Nebudu to specifikovat blíže, ale ty nálezy jsou opravdu extrémně závažné,“ zdůraznila. 

Inspekce objevila u miliardové zakázky na radary extrémně závažné nálezy, oznámila Šlechtová

Číst článek

Naznačila také, že problémy týkající se velkých zakázek mohou souviset s „mediálními útoky" proti ní z posledních týdnů.

„Výstupy několikaměsíční práce inspekce a auditu ministerstva obrany u klíčových zakázek na obraně předaný k prošetření vojenské policii. Že by časová náhoda se zvláštními souvislostmi s mediálním lynčem na mou osobu?“ napsala na facebooku Šlechtová.

O šéfce resortu obrany se v posledních dnech mluví v souvislosti jejího využívání VIP letištních služeb nebo kvůli fotografii jejího psa na hrobu Neznámého vojína, za což se již dříve omluvila.

Nákup radarů za 3,5 miliardy korun

Smlouvu na nákup mobilních radarů za 3,5 miliardy korun obrana chystá již několik let. Nahradit mají zastaralé radary sovětské výroby. Ministerstvo obrany je chce koupit od Izraele formou mezivládní dohody. Smlouva měla být uzavřena již před rokem, dosud se tak ale nestalo.

Bývalý ministr obrany Stropnický podpis smlouvy přenechal Šlechtové. Ta po nástupu do funkce nechala velké zakázky prověřit. U smlouvy na radary uvádí, že nemá jistotu, že je bude možné napojit na systémy NATO. Záležitost nyní projednává komise složená ze zástupců ministerstva obrany, kybernetického úřadu a izraelské firmy. Výsledky zatím Šlechtová k dispozici nemá.

kso, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme