Bezpečnostní rámy a kontroly tašek. Francouzi v Česku se chystají k volebním urnám

Ve Francii startuje první kolo prezidentských voleb. Hlasovat o novém prezidentovi budou i Francouzi v Česku. Na volební seznam na francouzské ambasádě v Praze se jich zaregistrovalo přes dva a půl tisíce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští prezidentští kandidáti: Francois Fillon, Emanuel Macron, Jean-Luc Mélenchon, Marine Le Penová a Benoit Hamon | Zdroj: Reuters

Francouzi se i v Praze musí připravit na osobní prohlídky, říká vedoucí konzulárního oddělení Clarisse Levasseurová. „Počítáme s kontrolami tašek, voliči budou muset taky procházet bezpečnostními rámy," dodává Levasseurová.

Francouzi musí být zapsáni na volebním seznamu. S sebou si pak musí přinést občanský průkaz nebo pas. Lidé budou volit v reprezentativních prostorech Buquoyského paláce.

„Volební místnost bude hned vedle sálu, kde bývalý francouzský prezident Francois Mitterand přijal na snídani české disidenty," připomněla Levasseurová.

Volební místnost na ambasádě se uzavře po 19. hodině.

Největším favoritem nedělních voleb je podle průzkumů veřejného mínění centrista a bývalý ministr socialistické vlády Emmanuel Macron. Na druhém místě je šéfka nacionalistů Marine Le Penová, na třetím kandidát pravicových konzervativců François Fillon společně s levicovým radikálem Jeanem-Lukem Mélenchonem. Poslední tři politiky od sebe dělí jen několik procentních bodů, což znamená, že každý z nich se může probojovat do druhého kola.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme