Bezpečnostní složky kvůli obavám z terorismu více hlídají židovské objekty

Židovská čtvrť na Starém Městě patří mezi nejstřeženější místa v Praze. Ulice kolem synagog hlídají kromě bezpečnostních agentur, které si najímá židovská obec, také vojáci a policisté. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD podepsal s Federací židovských obcí memorandum o zajišťování bezpečnosti židovských institucí. To všechno kvůli obavám z terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Judaismus, židovská hvězda, židovský symbol, synagoga | Foto: Filip Jandourek

Židovské objekty a instituce označuje policie jako takzvané měkké cíle. Jsou tedy snadno zranitelné, a proto potřebují speciální přístup.

„I dnes, kdy jsme na stupni jedna bezpečnostního formátu pro boj s terorismem, máme objekty, u kterých máme zvýšený dohled. Židovské objekty do tohoto formátu samozřejmě také patří,“ dodal policejní prezident Tomáš Tuhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečností složky více hlídají židovské objekty, kvůli obavám z terorismu. Podrobnosti zjišťoval reportér Ľubomír Smatana

Židovské organizace už vybraly koordinátora, který bude ve stálém spojení se zástupci ministerstva vnitra, policie a s lidmi z Bezpečností informační služby.

„Židovské muzeum v Praze a ostatní židovské instituce dodávají určité informace. Je dohodnuta velice dobrá koordinace mezi aparátem židovských obcí a bezpečnostními složkami,“ uvedl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

Židovské muzeum navštíví ročně více než 600 tisíc lidí. Největší zájem mají návštěvníci o Staronovou synagogu, v loňském roce do ní zavítalo přibližně 215 tisíc lidí.

Ľubomír Smatana, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme