Bezpečnostní složky se připravují na výročí 11. září

Ve středu si celý svět připomene útok na Spojené státy. Teroristé loni 11. září unesenými letadly atakovali newyorské mrakodrapy a Pentagon ve Washingtonu. Na zítřejší výročí se připravují také české bezpečnostní složky. Pozornost policie se zaměří na letiště, elektrárny zastupitelské úřady Spojených států, Velké Británie a Izraele. Jedním z nejvíce střežených míst po lońském útoku byla budova rádia Svobodná Evropa v centru Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exploze mrakodrapu

Objekt už rok střeží obrněné transportéry, vojáci a policisté. Podle mluvčí rádia Sonji Winter se žádné mimořádné opatření na zítřejší den nechystá. "Naši lidé jsou ve stavu zvýšené bdělosti, ale nepřidáváme žádná zvláštní bezpečnostní opatření, už beztak jsme zavedli bezpečnostní opatření celkem na nejvyšších stupních už před rokem a takže není toho, co by se dalo vylepšit už."

Ani policie nebere datum 11. září na lehkou váhu. Její pozornost se zaměří na zastupitelské úřady Spojených států, Velké Británie a také Izraele. Více budou hlídána také letiště, chemičky a elektrárny. Pražská policie vytipovala zhruba 170 objektů , kde by teoreticky mohlo hrozit nebezpečí. Žádné signály ale podle mluvčího Ladislava Bernáška nemá..."Policie nebude nasazovat větší počet policistů, nicméně toho 11. září se změní hlídková činnost a obchůzkové trasy, což obnáší to, že policisté se při svých kontrolách zaměří zejména na ambasády, ale samozřejmě i na synagogy a další židovské objekty na Starém městě, dále samozřejmě vodárny, sídla úřadů a podobně."

Na první výročí 11.září se důkladně připravují Spojené státy. Po celé zemi se posilují bezpečnostní opatření, americké úřady vyzvaly k opatrnosti také občany v zahraničí. Situaci v New Yorku sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Jak připomíná, bezpečnostní opatření se v New Yorku soustřeďují na významné dominanty a náboženské objekty města. Dolní část Manhattanu bude během vzpomínkových akcí převážně uzavřena. V okolí OSN jsou nákladní vozy s pískem.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Američané si připomenou 11. září

Nad celým východním pobřežím hlídkují vojenská letadla. Ministerstvo obrany rozmístilo na strategických místech Washingtonu mobilní protivzdušné systémy. Varování amerických bezpečnostních úřadů však míří i do zahraničních misí státu.

Americký prezident George Bush zahájil týden vzpomínek a projevů věnovaných teroristickým útokům z loňského 11. září. Ve Washingtonu připomněl, dnes oplakáváme mrtvé, vzdáváme čest živým a oslavujeme charakter naší země a tvořivost našeho lidu. "Před rokem jsme byli napadeni proto, kdo jsme a v co věříme," zdůraznil Bush.

Uzavřena budou americká velvyslanectví v Malajsii a Pákistánu. Ambasáda v indonéské Jakartě je kvůli konkrétní hrozbě uzavřena už ode dneška. Reálnost nebezpečí potvrdil tamní velvyslanec Spojených států Ralph Boyce.

Spojené státy také zvýšily stav protiteroristické pohotovosti ze třetího - žlutého, na čtvrtý - oranžový stupeň. Pátý - červený stupeň znamená už maximální pohotovost. Nejslabší stupeň je zelený, druhý modrý. Jedná se o první zvýšení pohotovostního stupně od zavedení této protiteroristické stupnice po loňských atentátech.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme