Ověřte si údaje, nebo zavolejte do nemocnice, radí k podvodným zprávám o testech bezpečnostní úřad

Bezpečnostní úřad varuje před falešnými e-maily s výsledky testů na koronavirus. Podvodné e-maily přicházejí i lidem, kteří na testech na covid-19 vůbec nebyli. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost přijde testovanému člověku většinou SMS zpráva s jeho jménem a výsledkem testu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maily a SMS zprávy o výsledcích testů chodí i lidem, kteří ho nepodstoupili - jedná se však o podvod (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zkontrolujte si ústav, ze kterého zpráva přišla, a že jsou veškeré údaje správně. Pokud máte podezření, že cokoliv nesedí, doporučujeme zavolat nemocnici a ověřit si, že jste zprávu měli dostat,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí úřadu Jiří Táborský.

Táborský zároveň varoval před otevíráním pochybných příloh. Soubor v e-mailu totiž slouží ke stažení škodlivého kódu, který by útočníkovi umožnil přístup do zařízení toho, kdo zprávu dostal.

Upozornění před podvodnými zprávy již tento týden zveřejnila i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a podvodné SMS zprávy označila za hackerské útoky.

Jiný typ podvodných textových zpráv, které souvisejí s koronavirem, zaznamenala počátkem října i Fakultní nemocnice Plzeň. Pacientům oznamovaly zrušení termínu operace nebo vyšetření, odůvodňovaly to šířením nákazy. Věcí se již zabývá policie.

Irena Růžičková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme