Bezpečnostní výbor chce po Kalouskovi vysvětlení, proč volal Lessymu

Členové sněmovního bezpečnostního výboru se znovu vrátí ke kauze letounů CASA. Poslanci se chtějí zeptat ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 na jeho hovory policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Ten tvrdí, že mu ministr vyčítal práci policie a údajně ho i zastrašoval. Kalousek má teď poslancům vysvětlit, proč Lessymu volal a co mu konkrétně řekl. Kalousek ale tvrzení označuje za provokaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek na TK o  spořících státních dluhopisech

Miroslav Kalousek na TK o spořících státních dluhopisech | Foto: Filip Jandourek

Premiér Petr Nečas považuje sdělení policejního prezidenta za závažné a vyzval ho, ať hovory doloží. Důkazy požaduje také Kalousek. Pokud je podle něj policejní prezident nepředloží, měl by okamžitě rezignovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dva roky vlády Petra Nečase a její aktuální problémy glosoval Karel Hvížďala.

„Je to naprosto neomluvitelné a myslím si, že pokud nařkne policejní prezident vysokého ústavního činitele z něčeho takového, není schopen to prokázat, týden o tom mlčí, neřekne to svým nadřízeným, tak by měl sám odstoupit z funkce,“ souhlasil v České televizi místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Husák.

Policejní prezident si ovšem podle svých slov hovory nenahrál. Telefonát pak přiznal s týdenním zpožděním, protože se prý obával možných důsledků.

„Já jsem to nepovazoval a doteďka to nepovažuji za žádné ovlivňování v kauze CASA a naopak jsem chtěl předejít tomu, co vlastně následovalo, to znamená jakési politizaci těchto hovorů. Protože zrovna pokud bych to řekl politikům ještě toho 4., nebo v podstatě na konci minulého týdne, tak by to znamenalo jediné, že by mohlo být ovlivněno jednání sněmovny v kauze vydání paní Parkanové a podobně,“ vysvětlil.

Opozice chce Kalouskovu rezignaci

Opozice žádá Kalouskovo odstoupení. Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc ale očekává, že premiér Nečas bude ministra Kalouska obhajovat.

„Pan premiér Nečas má tak slabou pozici a je tak slabý premiér, že samozřejmě se pod Miroslavem Kalouskem žádné křeslo nehoupe. Protože prostě s koncem Miroslava Kalouska zřejmě skončí i pan premiér. A proto si myslím, že budeme svědky vynalézavosti pana premiéra a ministra Kalouska o tom, jaké možné obhajoby tohoto ministra ještě mohou přijít,“ řekl v České televizi.

„Vnímám ta slova jako velmi vážná. Myslím, že je to další kamínek do mozaiky obrazu, který stvořil pan ministr Kalousek a který jasně naznačuje, že něco nebylo v pořádku a že pan Kalousek překročil hranice možné v demokratickém právním státě ve vztahu k policii a vyšetřovatelům. V této věci ale myslím, že proto, aby výbor mohl přijmout usnesení, je nutné, aby vyslechl i druhou stranu, tedy pana ministra Kalouska,“ dodal pro Radiožurnál.

Policejní prezident Petr Lessy | Foto: ČTK

Členka výboru Jana Černochová z ODS ovšem předeslala, že ministra financí na jednání zpovídat nehodlá:

„Já se nebudu ptát pana ministra na výboru, já se pana ministra zeptám, jestli ho uvidím ráno v jednacím sále. Já nepotřebuji výbor jako institut k tomu, abych se tam ptala na něco pana ministra. Členové výboru, kteří tam sedí na koalici, byli skutečně překvapeni vývojem, že jsme se dozvěděli takto zásadní záležitost.“

"Všude ve staré Evropě by ministr Kalousek musel sám rezignovat na funkci, nebo by ho premiér navrhnul k odvolání. Jenže pak by se vláda rozpadla a následovaly by předčasné volby, které premiér nechce," říká komentátor Karel Hvížďala. Petr Nečas podle něj stojí před důležitým a složitým momentem a pokud Kalouska neodvolá, již tak nízká důvěra občanů ve vládu opět poklesne.

Renáta Prátová, Martina Spěváčková, krw, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme