Bezpečnostní výbor doporučil premiérovi, aby odvolal Miroslava Kalouska

Sněmovní bezpečnostní výbor po projednání telefonátů mezi ministrem financí a policejním prezidentem doporučil premiérovi Petru Nečasovi (ODS), aby odvolal Miroslava Kalouska (TOP 09). Prosadili to opoziční poslanci. Zástupci ODS a TOP 09 na protest před hlasováním ze sálu odešli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek na jednání sněmovního bezpečnostního výboru

Miroslav Kalousek na jednání sněmovního bezpečnostního výboru | Zdroj: ČTK

Usnesení předložené členem sněmovního bezpečnostního výboru Jeronýmem Tejcem (ČSSD) je zdůvodněno tím, že Kalouskovy aktivity v souvislosti s případem letadel CASA jsou v rámci demokratického právního státu nepřípustné.

Případ CASA tak pro poslance ani vydáním Vlasty Parkanové neskončil. Jeroným Tejc však nečeká, že by se premiér výzvou výboru řídil. To ani nemusí.

„Já myslím, že pan premiér se ukazuje jako slaboch, protože není schopen ani vystoupit na půdě Poslanecké sněmovny, ani reagovat na neuvěřitelné výroky ministra Kalouska, ani na to, co se děje v tuto chvíli, a zřejmě nebude schopen reagovat ani na výbor pro bezpečnost,“ odhaduje Tejc.

Lessy: Dílo bylo dokonáno, policie sečte škody

Ministr financí Miroslav Kalousek dnes musel výboru vysvětlovat svoje telefonáty s policejním prezidentem Petrem Lessym. Ve výpovědích se ministr i policejní šéf značně rozcházeli.

Zatímco podle Kalouska mělo být tématem hovorů navýšení rozpočtů pro policii, Lessy si stojí za tím, že o penězích na policejní passaty nepadlo ani slovo a je ochotný podstoupit i test na detektoru lži.

Volali jsme si hlavně kvůli penězům na passaty, tvrdí Kalousek. Lessy to popírá

Číst článek

„Nemluvil pravdu v tom, že tématem našeho hovoru by byly předmětem policejní passaty,“ odmítá Kalouskovo tvrzení Lessy. Od doby, kdy tuto dotaci s Kalouskem před rokem dojednával, ho prý už neviděl.

Spor mezi Kalouskem a policejním prezidentem Lessym tak stále není dořešený. Oba se rozešli v popisu obsahu telefonátů.

Kalousek na Bublana působí jako bulvární deník

Opozičním stranám se postoj Miroslava Kalouska, který se měl vůči Lessymu a jeho lidem v hovorech nevhodně vyjadřovat, nelíbí.

„Z toho, co nám aspoň pan policejní prezident sdělil, to mohlo vypadat jako určitý nátlak,“ uvádí důvody výzvy k odvolání ministra Kalouska člen výboru a poslanec sociální demokracie František Bublan.

Petr Lessy sám ovšem prohlásil, že Kalouskovy telefonáty jako nátlak nevnímal, proto je prý také hned neohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

K výzvě ke Kalouskově odvolání se na Rádiu Česko vyjádřili František Bublan (ČSSD) a Stanislav Polčák (TOP 09)

„On to nevnímal jako nátlak na svoji osobu. On říkal, že se cítí nezávislý a že vyšetřování nebude žádným způsobem ovlivněno. On necítil, že by ho někdo někam tlačil,“ vysvětluje Bublan. Připouští ale, že důkazy neexistují žádné.

„Pan ministr Kalousek těmi svými výroky, které byly ve sněmovně zveřejněny, jasně naznačoval, že policie je estébácká, že používá různé metody, že je to všechno špatně a že jsou to lži a podobně. To byl vyloženě tlak na policii, která znejistila.“

„Pro mě osobně pan ministr Kalousek skončil, protože dokáže lhát a dokáže překrucovat fakta. Někdy na mě působí jako bulvární deník, protože ten taky napíše nějakou větu a za tím udělá otazník a potom se hájí tím, že tam byl ten otazník. To je to samé.“

„Dojem, který vyvolal ministr Kalousek vůči bezpečnostním složkám i vůči státním zástupcům, je velmi negativní,“ uzavírá Bublan.

‚Klasická opoziční práce‘

Stanislav Polčák z TOP 09 považuje výzvu výboru k odvolání Kalouska za klasickou práci opozičních politiků. „Je to politický boj a v tom smyslu bych nečekal nic jiného.“

„Dlouhodobě se opozice snaží svrhnout vládu, byli jsme svědky už několika pokusů o odvolání vlády, o vyslovení nedůvěry, takže toto považuji za standardní součást opoziční práce. My jsme v situaci, kdy jsou to tvrzení proti tvrzením a někdo odpovědný to musí prošetřit,“ říká Polčák.

Kalousek tvrdí, že Lessymu volal před svědky. Jako by vnitro vedl ministr financí, rýpla si ČSSD

Číst článek

Kalousek má podle Polčáka dvojí smůlu. „Zaprvé je v pozici ministra financí, který vykládá zákon. On musí upozornit na to, že je zde nějaký výklad zákona, který tady běží 10 let a naráz policie přichází s novým výkladovým zákonem a pravidlem.“

„Na základě tohoto výkladu se potom dokonce nebojí a stíhá konkrétní ministryni, která snad má podle tohoto policejního posouzení být odpovědná za každou etapu přípravy veřejné zakázky,“ zdůrazňuje Polčák a dodává:

„Druhá smůla pana ministra je v tom, že je do jisté míry expresivní. Já bych tato slova nepoužil.“

Věc šetří Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Martin Drtina, Martina Spěváčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme