Bezpečnostní výbor navrhne zbavit expolicistu Tichého mlčenlivosti o Krakatici

Vyšetřování případu označeného jako Krakatice se může posunout. Stínový ministr vnitra František Bublan z ČSSD požádá Poslaneckou sněmovnu, aby zprostila mlčenlivosti bývalého policisty Karla Tichého, který na spisu pracoval. Bezpečnostní výbor sněmovny zároveň poslancům navrhne vznik vyšetřovací komise ke kauze Krakatice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer

Ivan Langer | Zdroj: ČTK

S návrhem na vznik vyšetřovací komise přišel ministr vnitra Ivan Langer (ODS), podle kterého by mohla začít pracovat do 14 dnů.

Jeho stínový protějšek z ČSSD František Bublan ale říká, že jen ustavení komise se může protáhnout do poloviny roku. S žádostí o zproštění mlčenlivosti bývalého vyšetřovatele Karla Tichého se proto Bublan obrátí na sněmovnu už příští týden v úterý.

"Já to trošku vnímám od pana ministra jako oddalovací manévr, protože ta komise bude pracovat velmi dlouho a nemusí dopět ani k žádnému závěru. Proto jsme trvali na tom, a to jsme si také odhlasovali, aby současně s tím výbor pro bezpečnost mohl vyslechnout bývalého policistu Tichého a mohl si sám učinit závěr o této kauze," uvedl Bublan.

Langer se naopak oddálení založení komise a její činnosti nebojí. "Vůbec z toho nemám strach, naopak ať mají strach ti, kteří toto nechtějí, kteří se brání tomu, aby bývalí ministři, bývalí policisté, bývalí šéfové inspekce ministra vnitra hovořili přesně o tom, co se v té době, kdy v čele ministerstva byli členové České strany sociálně demokratické, dělo," podotkl Langer.

Bezpečnostní výbor totiž hlasoval také o tom, zda by měly být zbaveny povinnosti mlčet v souvislosti s Krakaticí i další osoby, které se s materiálem mohly setkat. Kromě sebe samého Langer navrhoval Bublana, dalšího exministra vnitra Stanislava Grosse nebo bývalého policejního prezidenta Jiřího Koláře. Langerův návrh ale na výboru neprošel.

Spis Krakatice mapoval aktivity zastřeleného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Objevilo se v něm také několik jmen politiků ODS a ČSSD, včetně ministra vnitra Ivana Langera. Tichý a jeho tým vyšetřovali Mrázkovy aktivity od poloviny 90. let. Ze spisu se ztratilo asi 1600 stran, policie dodnes nezjistila, kdo informace vynesl. Rovněž Mrázkova smrt zůstala neobjasněná.

Policista již dříve požádal Langra o zbavení mlčenlivosti s tím, že se chce bránit nařčením, podle nichž stojí za úniky ze spisu. Ministr mu ale nevyhověl. Vysvětlil to tím, že kriminalista o zbavení mlčenlivosti požádal jako soukromá osoba. Podle ministra ze zákona o ochraně utajovaných skutečností a o bezpečnostní způsobilosti vyplývá, že policista či bývalý policista může být zbaven mlčenlivosti pouze na základě žádosti státních orgánů.

K tématu si přečtěte také:
Tlustý v Radiožurnálu: Informací z Krakatice se nebojím
Zavražděný podnikatel Mrázek mohl disponovat informacemi BIS
Vyšetřování vraždy Františka Mrázka pokračuje
Policie odložila případ vraždy podnikatele Mrázka
V Praze byl zastřelen kontroverzní podnikatel František Mrázek

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme