Bezpečnostní výbor pro setrvání českých policistů na jihu Iráku

Jeden ze dvou klíčových výborů dolní komory - branně bezpečnostní - doporučil Poslanecké sněmovně, aby prodloužila pobyt našim vojenským policistům v Iráku do konce letošního roku. Vláda žádá poslance a senátory o prodloužení mandátu na žádost Velké Británie a iráckých představitelů. Pokud parlament pokračování mise stovky vojáků podpoří, budou jako doposud cvičit nové irácké policisty a policejní instruktory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský policista | Foto: Jiří Hošek

Šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS se za prodloužení mise přimlouvá. "Byla by věčná škoda, kdyby tu činnost museli ukončit ještě předtím, než ten policejní kádr v Iráku bude stabilizovaný, což doufám, že do konce letošního roku bude. Já si myslím, že naši vojenští policisté tam dělají úžasně skvělou práci a je dobře, že tam zůstanou."

Vidím si ale myslí, že mise jim měla být prodloužena už před několika měsíci, protože se všeobecně vědělo, že iráčtí představitelé i spojenci z NATO mají o naše vojáky velký zájem. Vláda ale ještě nedávno počítala s tím, že policisté se koncem února, kdy jim vyprší dosavadní mandát, vrátí domů.

Kromě vojenských policistů má v Iráku pracovat ještě desetičlenný chirurgický tým. Celkem by si desetiměsíční prodloužení mise vyžádalo 175 miliónů korun. Ty by plně uhradilo ministerstvo obrany. Jestliže bude další působení vojenských policistů na jihu Iráku schváleno, armáda upustí od svého nedávného záměru, aby se noví iráčtí policisté školili přímo v Česku.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme