Bezplatná právní pomoc bude zřejmě dostupná i na okresních soudech

Získat bezplatnou radu od advokáta bude jednodušší. Advokátní komora rozšířuje počet míst, kde budou moci lidé s kvalifikovaným odborníkem probrat možnosti řešení jejich právních problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou | Foto: Daniel Burda

Dnes jsou tyto bezplatné poradny otevřeny při všech krajských soudech. Stavovská organizace advokátů je zřejmě rozšíří i na všechny okresní soudy.

„Advokátní komora kromě toho, že určuje zastoupení advokátem klientům, kteří prokáží, že nemají finanční prostředky, pravidelně organizuje poradní dny na krajských soudech a na představenstvu jsme probírali ještě otázku, že by se stejné poradní dny zavedly na všech okresních soudech,“ potvrzuje místopředseda představenstva advokátní komory Aleš Pejchl.

V poradnách právníci přímo nesepíší žalobu nebo odvolání, ale pomohou klientům získat základní orientaci ve sporu. Co by mělo být pracovní náplní těchto poraden, dodává Aleš Pejchl:

Přehrát

00:00 / 00:00

místopředseda představenstva advokátní komory Aleš Pejchl vysvětluje, co bude náplní advokátních poraden při okresních soudech

„Bude se tam vždycky jednat o takzvanou drobnou právní pomoc čili takovou tu základní informaci, orientaci v tom případě. Pokud by to už vyžadovalo něco širšího, nebo i dokonce zastoupení před soudem nebo správním orgánem, tam pak by ten advokát musel být určen. Ale mohl by být například určen z těch, kteří poskytovali tu právní poradu.“

Kdo má nárok na bezplatné zastoupení advokátem?

Pokud jsou účastníci řízení nemajetní, soudy jim přiznávají osvobození od soudních poplatků a zároveň ustanoví bezplatného obhájce.

Soud ale v takovém případě zkoumá celkové majetkové poměry a ne pouze příjem ze zaměstnání nebo podnikání. Pokud je tedy člověk bez práce a pobírá podporu v nezaměstnanosti, ale vlastní rodinný dům a auto, na úlevu nárok nemá.

To se týká i případů zjevně bezdůvodného hájení práva. Tedy například pokud by měl někdo neshody se sousedem a žaloby na něj podával jen tak.

Když soud bezplatného advokáta nepřidělí, zájemce se může obrátit ještě na advokátní komoru. Tato stavovská organizace přidělí obhájce pro řízení, kde je takové zastoupení povinné. Ovšem pouze v případě, že člověk doloží prohlášení nejméně dvou advokátů, kteří ho předtím odmítli.

Martin Drtina, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme