Bezplatné lince 116 006 začíná ostrý provoz. Pomáhá obětem trestných činů

Obětem trestných činů začíná naplno sloužit bezplatná telefonní linka 116 006. Krizové číslo, které funguje i v jiných zemích Evropské unie, v Česku provozuje občanské sdružení Bílý kruh bezpečí. Dovolat se na něj mohli lidé už od ledna, až do dneška však fungovalo jen ve zkušebním provozu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týrání dětí (ilustrační foto)

Týrání dětí (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Od ledna už na lince požádalo o radu téměř sto lidí.

„Překvapila nás míra závažných případů, se kterými se na nás lidé dosud obraceli,“ řekla prezidentka občanského sdružení Bílý kruh bezpečí Petra Vitoušová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O náplni krizové linky pro oběti trestných činů mluvila Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí

Většinou se prý jedná o věci, u kterých lidé neumějí rozeznat, zda jde o trestný čin, či nikoli. Do této kategorie patří zejména domácí násilí, sousedské vztahy, násilí na pracovišti dokonce i trestné činy znásilnění.

Nyní budou mít lidé tuto možnost 24 hodin denně. Na číslo se jich současně může dovolat až šest. V současné době se jim bude věnovat některý z 25 odborníků. Jedná se hlavně o právníky a psychology. V budoucnu by mělo být v týmu ještě o deset expertů víc.

Linku podobného zaměření už Bílý kruh provozoval, respektive provozuje – pro oběti domácího násilí a pro oběti ostatních trestných činů – nebyly však bezplatné, což byl podle Vitoušové pro mnohé lidi v potížích problém. „Pokud jsou lidé ve větší a větší finanční nouzi, tak potom ten hovor krátí a je velmi náročný pro obě strany,“ poznamenala.

Projekt je možný díky příspěvku z Norských fondů, který pokryje většinu nákladů. Zbytek financuje Bílý kruh bezpečí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou linku, kam se mohou lidé obrátit pro právní či psychologickou pomoc, přiblížil redaktor Tomáš Bystrý

Volající dostávají na lince morální a emocionální podporu nebo mohou získat informace o svých právech a možnostech, jak se jich domoci.

Právnička Lucie Albrechtová přiblížila třeba hovor z minulého týdne, kdy se na linku obrátila vyděšená dívka s tím, že předchozí den svědčila u soudu proti otčímovi, který ji dřív znásilnil. Otčím prý dívce poslal esemesku, že za ní jede a chce jí údajně vrátit její věci. Dívka chtěla radu, jestli mu musí otevřít.

„Ukázalo se, že chtěla volat své mamince, té se nedovolala a nedovolala se vlastně nikam. Takže jsme se jednoduše domluvili, že zamkne dveře, a kdyby se na ni pachatel snažil nějak bouchat, dobývat dovnitř, tak ať zavolá policii,“ popsala Albrechtová.

Podle právničky bylo dobře, že dívka zavolala. „Vlastně pro tu chvíli, pro ten den rozhodovalo, že se nějakým způsobem zklidnila. Věděla, co může dělat, co nesmí, co je bezpečné, co méně a vlastně šlo o to, že neotevřela ty dveře,“ dodala Albrechtová.

Jaroslav Skalický, Tomáš Bystrý, Simona Bartošová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme