'Bezprecedentní a nekulturní akt.' Ke kritice Lidlu se připojil i kardinál Duka

Kardinál Dominik Duka se připojil ke kritice obchodního řetězce Lidl, který na některých obalech retušoval z řeckých kostelů kříže. Arcibiskup pražský napsal dopis řeckému velvyslanci v Praze, kterému vyjádřil podporu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Dominik Duka | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

„Přestože se představitelé tohoto obchodního řetězce po vyjádření odporu tisíců lidí v celé Evropě omluvili, nezbavím se hořké chuti z toho, v jakém světě žijeme," napsal Duka. Zatím jde podle něj jen o falšování fotografie, brzy ale může jít o reálné odstraňování křížů.

Obchodní řetězec Lidl odmazal kříže na řeckých kostelech na některých výrobcích a letácích v rámci takzvaného řeckého týdne.

Zdůvodnil to politickou a kulturní neutrálností. Za svůj krok se omluvil. Lidé řetězec kritizují hlavně na sociálních sítích.

„Naše evropská civilizace je tvořena několika kořeny, řecká demokracie a filozofie je jedním z těch nejdůležitějších. Jejich neznalost, ignorování a potlačování jejich vnějšího výrazu svědčí o prioritách, které mají někteří obchodníci," pokračoval kardinál v dopise.

Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka zákazníkům doporučil, aby návštěvu řetězce během řeckého týdne zvážili.

Na obrázcích jsou motivy kostelů na řeckém ostrově Santorini. Takzvaný řecký týden končí v obchodním řetězci v neděli.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme