Ochránci v Českém ráji objevili nelegální bikerskou trasu. Využívá ji i přední český jezdec Maroši

Ochránci v Českém ráji objevili nelegální cyklistickou trasu. Na několika místech v chráněné krajinné oblasti bikeři vytvořili umělé překážky. Svou rychlou jízdou zde ničí skály a okolní přírodu. Několik tras vybudovali na Kozákově a jednu z nich i v části Příhrazské skály. Vedoucí správy oblasti upozorňuje, že v tomto případě dochází k porušení zákona a hrozí zde pokuta až 100 tisíc korun u fyzické osoby, milion u právnické osoby.

Tento článek je více než rok starý.

Liberecko (Aktualizováno: 20:49 6. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Území přírodní rezervace u Příhrazské skály je podle vedoucího správy CHKO Český ráj Jiřího Klápště jednou z nejcennějších částí oblasti. Je dokonce brána jako takzvané klidové území.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z Českého ráje, kde bikeři nelegálně vybudovali trasu

Podle vedoucího správy CHKO Český ráj bikeři vyřezali podél pěšiny průsek v mladých stromech, aby jimi bylo možné projíždět. „Poškodili je a ořezali tak, aby cestou mohli bez problému projíždět.“

Pěšina vede do kopce až ke skále, u které nelegální trasa začíná. Bikeři si dokonce na skále vytvořili provizorní rampu ze žebříku, aby mohli pohodlněji zhruba pět metrů vysokou skálu sjet.

„Shora ze skály sjíždějí, pak mají skok, zatáčku prudce doleva a následně sjíždějí do údolí,“ popisuje bikerskou trasu vedoucí správy oblasti.

Úsek bikerské trasy je dlouhý odhadem několik stovek metrů. Najednou po této trase podle domněnek vedoucího správy oblasti Kláště mohou jezdit skupinky cyklistů po pěti nebo šesti lidech. „Je těžké je chytit při činu,“ dodává.

Trasa nelegální trasy bikerů ve svahu | Foto: Jana Pšeničková | Zdroj: Český rozhlas Liberec

Pokuta sto tisíc

Vedoucí správy upozorňuje, že terén je v této oblasti náchylný k erozi a podobné aktivity spolu s přívalovými dešti ho výrazně poškozují. Navíc jsou takovýmto chováním poškozovány také rostliny, které v přírodní rezervaci rostou.

„Jedná se o několik přestupkových záležitostí. Jednak je to zásah do skály, dále pak se jedná o poškození povrchu, kdy je porušován zákon naprosto flagrantně,“ sděluje Klápště. V tomto případě hrozí pokuta až 100 tisíc korun u fyzické osoby, u právnické osoby se maximální výše pokuty může blížit milionu.

„Já jsem žádnou z těch věcí nestavěl, bylo to tam postavené už nějakou dobu. Bylo vidět, že to není úplně nové,“ tvrdí přední český biker Michal Maroši, který nelegálně vytvořenou trasu využívá. Dokazují to například jeho vlastní videa, která zveřejnil na internetu. 

„Netušil jsem, že se vůbec nesmíme vyskytovat v této oblasti. Žádné cedulky, že by se jednalo o chráněnou oblast, na místě nebyly,“ dodává.

V chráněné krajinné oblasti Český ráj je ale možné jezdit pouze po značených cyklotrasách nebo pozemních komunikacích.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme