Bílá kniha o obraně bude zveřejněna do konce dubna

Bílá kniha o obraně měla být původně hotová do konce března, zatím se na ní ale stále pracuje. Jde o dokument, který by definoval koncepci armády v příštích 10 až 15 letech. Podle ministra Alexandra Vondry mají být ozbrojené síly přiměřené velikosti státu. Armáda nemůže mít všechny typy vojsk, ale nemá z ní být ani žádná ‚cizinecká legie‘, která by pouze sloužila v zahraničních misích, podotkl ministr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku | Foto: 601. skupina speciálních sil

Bílá kniha o obraně vychází z principů a zadání Programového prohlášení vlády České republiky. Reaguje na to, jak se mění bezpečnostního prostředí, a usiluje o stabilizaci a zajištění efektivity českých ozbrojených sil v okamžiku, kdy klesá armádní rozpočet.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Bílé knize mluvil na Rádiu Česko náměstek ministra obrany Jiří Šedivý

Bílá kniha by měla obsahovat koncepci, která bude definovat a zdůvodňovat roli a funkce českých ozbrojených sil a také kritéria a směry rozvoje toho, co umí, a také toho, kolik to bude stát. Od Bílé knihy se také bude odvíjet systém velení a řízení české armády.

Většina opatření v Bílé knize podle náměstka ministra obrany Jiřího Šedivého směřuje hlavně k nalezení úspor: „Operujeme ve velmi napjatém rozpočtovém prostředí. Úspory lze hledat nejenom v priorizaci investic, to znamená soustředění se na nejdůležitější investiční projekty, ale také v rámci organizačních úspor, lepšího plánování, lepšího nastavení řídících procesů, transparentnějších procesů, sledování průběhu investic a tak dále.

Na přípravě Bílé knihy se podílejí členové odborné komise, čeští odborníci a akademici. Probíhá také spolupráce s dalšími ministerstvy, především ministerstvem zahraničí, a také konzultace s opozicí. To by mělo zajistit, aby výsledný dokument vydržel déle než vládu premiéra Petra Nečase.

Bílá kniha už je téměř hotova a zveřejněna by měla být do konce dubna. „Nyní ji připravujeme pro debaty s poslanci v příslušných výborech parlamentní sněmovny a senátu. Měla by být také předložena do připomínkového řízení nebo k debatě v rámci Bezpečnostní rady státu a poté se k ní vyjádří vláda,“ dodal Šedivý.

Martina Mašková, Lenka Rafaelová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme