Bilance úřadu ombudsmana za rok 2012: Nárůst stížností a minimální odezva

Na úřad veřejného ochránce práv se v minulém roce obrátilo se svojí stížností o 20 % více lidí. A zatímco počet požadavků vzrůstá, legislativní odezva na doporučení ombudsmana je minimální. Jak fungoval a také jak bude fungovat úřad veřejného ochránce práv, právě dnes zhodnotil šéf úřadu Pavel Varvařovský ve výroční zprávě. Dnes také představil svého nového zástupce Stanislava Křečka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

Z výroční zprávy, kterou dnes úřad ombudsmana vydal, vyplývá, že oproti roku 2011 počet apelů na instituci veřejného ochránce práv stoupl až o 20 procent.

Ze statistik je také zároveň zřejmé, že přetrvává stav, kdy největší podíl na nárůstu stížností má oblast sociálního zabezpečení – tedy práva na důchod, dávky v hmotné nouzi či jiné sociální dávky.

Výroční zpráva ukazuje také fakt, že legislativní doporučení, která úřad ombudsmana v roce 2011 podal, nebyla v roce 2012 příliš vyslyšena. Ze sedmi návrhů se ve změně legislativy odrazil pouze jeden.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ombudsman Pavel Varvařovský přibližoval závěry výroční zprávy svého úřadu v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Určitý posun po Novém roce tam je, ale zatím ne příliš velký,“ zhodnotil odezvu své práce v legislativním procesu Pavel Varvařovský a povzdechl si, že jeho doporučení bývají na okraji zájmu vlády České republiky. Domnívá se, že je to dáno tím, že jeho podněty zapadnou za aktuálními problémy, se kterými se vláda potýká.

Doporučením, které na aktuálnosti získalo, je návrh principu dobrovolnosti v otázce sKaret.

„Pak to dostalo takový pohyb, který po pravdě řečeno jsem si ani nepřál a ani jsem o něj neusiloval,“ dodal Pavel Varvařovský.

Naopak v legislativě se neodrazil návrh kanceláře ombudsmana, který usiloval o zrušení praxe, kdy se nezaměstnaní musejí hlásit na poštách.

„V podstatě ten program skončí tichou cestou tím, že se spotřebují peníze na to vynaložené, a vlastně v srpnu letošního roku to jaksi spadne pod stůl, nebude to,“ konstatuje Pavel Varvařovský a dodává, že způsob, jakým k zániku praxe dojde, je vedlejší. Pro něj je prý důležitý výsledek: tedy zrušení praxe samotné.

Nový zástupce ombudsmana

Ombudsman dnes také oficiálně představil svého nového zástupce, dlouholetého poslance ČSSD Stanislava Křečka. Ze způsobu, jakým byl zvolen, nebyl šéf úřadu nijak nadšený. Zatímco ombudsmani evropských zemí mají vliv na volbu zástupce přímý, vůle Pavla Varvařovského nebyla při volbě respektována.

„Vzal jsem na vědomí, že mi nasloucháno nebylo. Jinak já osobně proti panu doktorovi nic nemám,“ uvádí situaci na pravou míru ombudsman.

Pavel Polák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme