Ryby z Bíliny nebyly otráveny. Rozbor vody ukázal na bakteriální infekci, mohla ji způsobit eroze půdy

Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily, že ryby v řece 2. května uhynuly kvůli bakteriální infekci. Otravu zvířat tak rozbor nepotvrdil. Za úhynem může stát podle Heleny Volfové, vedoucí oddělení životního prostředí městského úřadu, například eroze půdy. V pondělí to řekla Volfová.

Bílina (Teplicko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily, že ryby v řece 2. května uhynuly kvůli bakteriální infekci (ilustrační foto) | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Nic toxického neodhalily ani výsledky vzorků odebraných podnikem Povodí Ohře. Povodí míní, že za úhyn mohou vydatné deště, které neštěstí předcházely. Podle mluvčího instituce Jana Svejkovského to potvrzuje i množství mrtvých ryb. Povodí jich eviduje osm, řekl mluvčí již dříve. Podle očitých svědků však většinu mrtvých ryb, kterých byly údajně stovky, odnesl proud.

V Bílině hromadně uhynuly ryby. Příčiny zatím rybáři neznají, z toku odebrali vzorky

Číst článek

„Tam může být spoustu vlivů, tam může být eroze půdy, tam může být cokoli. Byl velký déšť a navíc nehoda byla nahlášena pozdě,“ uvedla Volfová a dodala, že příčinou úhynu ryb nebyla otrava.

Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží, teče i okolo Unipetrolu. Rybáři po úhynu úsek v lokalitě největší petrochemické společnosti v Česku kontrolovali, voda tam byla čistá. Už dříve to řekl mluvčí Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jan Skalský.

V pondělí Skalský řekl, že se podobným úmrtím ryb zřejmě úplně zabránit nedá. „Bílina je obecně hodně zatížená i na březích, kde je hodně sídel a zároveň i firem včetně chemiček, takže rizika jsou na té řece poměrně stále velká,“ uvedl.

Podezírali čističku

Každoročně však rybáři do řeky vysazují nové ryby, v čemž budou podle mluvčího pokračovat. I díky tomu se čistota vody v řece za poslední tři desetiletí výrazně zlepšila. Kromě kaprů ve vodě žijí například cejni či okouni.

Rybáři se zprvu domnívali, že za úhynem mohla být čistička odpadních vod, jež pod městem Most vypustila kvůli dešťům odpadní látky. Podle Ivety Kardianové, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK), pod které čistička spadá, by ale odpadní látky hromadný úhyn ryb nezpůsobily.

Znalecký posudek k otravě Bečvy uvádí, že kyanidy do řeky vytekly z rožnovské Energoaquy. Firma to odmítá

Číst článek

Vzorky odebrané povodím bakterie pocházející z odpadních vod obsahovaly, zda šlo o uniklý čistírenský aktivovaný kal nebo nečištěnou surovou odpadní vodu, však laboratoř nedokázala určit.

Kvůli úhynu ryb vznikla petice. Signatáři, kterých je k pondělí dni 47, požadují důsledné a transparentní vyšetření celé záležitosti a jednoznačné vyvození důsledků pro viníka. Podle Svejkovského se věcí zabývá vodohospodářský úřad, který rozhodne například o tom, zda se budou analýzy vzorků mezi sebou porovnávat.

Úhyn desítek ryb zaznamenali v dubnu zřejmě kvůli úniku neznámé látky i v Otíně u Jindřichova Hradce. Opakovaně unikly neznámé látky i do řeky Bečvy. Nejzávažnější ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu loni v září v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku po Přerov. Původce stále není znám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme