V Bílině hromadně uhynuly ryby. Příčiny zatím rybáři neznají, z toku odebrali vzorky

V řece Bílině hromadně hynuly ryby, voda byla v neděli zakalená a zapáchala. Co za látku do vody uniklo, potvrdí odebrané vzorky. Rozsah úhynu zvířat a případný zdroj úniku látky rybáři zjišťují. Zástupci Českého rybářského svazu to v neděli uvedli na facebooku. O úhynu informovali státní orgány i Povodí Ohře.

Aktualizováno Teplice (Aktualizováno: 8:55 3. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Došlo k hromadnému úhynu ryb v řece Bílině. Řeka je silně zakalená a zapáchá po zatím neznámé látce, aktuálně jsou...

Zveřejnil(a) Český rybářský svaz, z. s., Severočeský územní svaz dne Neděle 2. května 2021

Jak napsal serveru iROZHLAS.cz mluvčí severočeské pobočky Českého rybářského svazu Jan Skalský, první mrtvé ryby byly nalezeny již během nedělního odpoledne poblíž města Bílina. Řadu ryb pak podle něj odnesla větší voda, další tak budou nejspíš nalezeny, jakmile hladina toku opět klesne.

„S ohledem na počasí (množství srážek) je pravděpodobné, že viníkem mohou být např. nečištěné odpadní vody a s tím související možný deficit kyslíku ve vodě. Při vyšších srážkách se dostávají nečištěné odpadní vody přímo do řeky,“ uvedl Skalský s tím, že k podobným úhynům v souvislosti s dešti již došlo.

Jihočeští policisté prověřují úhyn desítek ryb. Voda byla pravděpodobně znečištěna neznámou látkou

Číst článek

„Doufáme, že se úhyn dotkl pouze části rybí obsádky v některém z nejpostiženějších úseků, ale řeka nebyla vytrávena celá,“ doplnil mluvčí. Rybáři již z řeky odebrali vzorky a čekají na výsledky expertízy. Žádná dodatečná opatření rybáři neplánují.

Únik odpadních vod

Rybáři zkontrolovali i úsek v lokalitě, kde se nachází petrochemická společnost Unipetrol, voda tam byla čistá. „Voda kolem Litvínova nebo přes město v Mostě je v pořádku, zatímco pod čistírnou už byla hodně zakalená voda,“ řekl Skalský ČTK. Pokud se únik odpadních vod do řeky potvrdí, čistírně žádný postih nehrozí. V případě velkých dešťů jsou totiž podle mluvčího čistírny oprávněny znečištěné odpadní vody vypouštět.

Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží i velkým počtem velkých sídel. Za poslední tři desetiletí se však čistota vody v řece výrazně zlepšila. Do Bíliny jsou také pravidelně vysazovány nové ryby. Školáci tam na podzim v roce 2019 vypustili například cejny, okouny či kapry za cílem revitalizace řeky. 

Úhyn desítek ryb zaznamenali v dubnu i v Otíně u Jindřichova Hradce. Do toku zřejmě rovněž unikla neznámá látka. Opakovaně unikly neznámé látky také do řeky Bečvy. Nejzávažnější únik, ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihl řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme