Přes 1100 billboardů bylo za dva roky zákazu odstraněno od dálnic. Další stovky zbývají

Dva roky po začátku platnosti zákazu billboardů v ochranném pásmu zůstávají v okolí dálnic stále desítky až stovky nelegálních poutačů. Dosud jich bych odstraněno 1118, oznámil ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Před dvěma lety silničáři napočítali u dálnic přibližně 1500 nelegálních reklam. Další stovky zakázaných billboardů jsou u silnic první třídy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstranění billboardu na 89. kilometru dálnice D1 | Foto: Filip Titlbach | Zdroj: Český rozhlas

Určit přesný počet nelegálních zařízení u dálnic podle ministerstva dopravy nelze. Majitelé totiž jejich odstraňování hlásit nemusí. Někteří vlastníci reklam navíc podle úřadu i přes odstranění poutače umísťují do ochranných zón nová zařízení, případně je přesouvají.

Odstraněné billboardy od dálnic nejspíš čeká likvidace. Majitelům se nevyplatí si je vyzvednout

Číst článek

„Práce silničních správních úřadů i Ředitelství silnic a dálnic je tak značně složitá a řízení vedoucí k odstranění musí být neustále obnovována,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Nejvíce reklam bylo podle dřívějších informací odstraněno z dálnice D1, následují tahy D2 a D5. Postup při odstraňování je od začátku stejný. Silniční úřad po zjištění nelegálnosti billboardu vyzve vlastníka k jeho odstranění.

Pokud tak majitel v požadovaném termínu neučiní, vyzve úřad k odstranění silničáře. Ti menší zařízení odstraňují sami, na likvidaci větších poutačů vypisují veřejné zakázky. Náklady na likvidaci pak účtují majitelům.

Provozovatelé billboardů se cítí poškození, nedostali náhradu, říká Pavlas ze svazu venkovní reklamy

Číst článek

Další stovky nelegálních billboardů zůstávají také kolem silnic první třídy. Jsou pod správou jednotlivých krajů, některé z nich dosud odstranily pouze několik desítek nelegálních reklam. Před začátkem platnosti zákazu napočítali silničáři kolem dálnic a silnic první třídy 3000 nepovolených zařízení.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od předloňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy.

Legální zůstávají reklamy například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, a také pokud byly povoleny podle stavebního zákona. Zákaz platí od září 2017.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme