Odstraněné billboardy od dálnic nejspíš čeká likvidace. Majitelům se nevyplatí si je vyzvednout

Majitelé billboardů si většinu odstraněných poutačů, které dosud skladuje Ředitelství silnic a dálnic, nejspíš nevyzvednou. Klasické poutače jsou totiž po demontáži nepoužitelné, řekl prezident Svazu provozovatelů venkovní reklamy Marek Pavlas. Podle něj má cenu vyzvedávat pouze tzv. bigboardy, které mají velkou ocelovou konstrukci. Silničáři sundali celkem 94 billboardů, které dosud skladují. Většinu z nich tak nejspíš čeká likvidace.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo dopravy nařídilo odstranění prvních nelegálních billboardů. | Foto: Věra Hájková | Zdroj: Český rozhlas

„Samotné odstraněné plochy má cenu vyzvedávat pouze v případě velkých ocelových konstrukcí typu bigboard. Menší formáty typu billboard se demontáží nevratně poškodí a mají cenu ocelového šrotu,“ uvedl Pavlas. Dodal však, že postup záleží na každém jednotlivém provozovateli.

Provozovatelé billboardů se cítí poškození, nedostali náhradu, říká Pavlas ze svazu venkovní reklamy

Číst článek

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) demontované billboardy skladuje, o jejich případné likvidaci nerozhodlo. Se sundáváním nelegálních zařízení silničáři začali na podzim 2017, kdy začal platit zákaz reklam v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy. Celkem jich odstranili necelou stovku. Později ŘSD začalo nelegální poutače místo demontování zakrývat.

Silničáři se původně obávali, že by v případě zrušení zákazu po ŘSD mohli majitelé žádat náhradu škody za zničení jejich majetku. V únoru však Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích, která zákaz zavedla.

Arbitráž

ŘSD tak dostalo potvrzení legálnosti odstraňování poutačů. Úřad však před definitivním rozhodnutím o likvidaci skladovaných billboardů stále čeká, zda si majitelé zařízení nevyzvednou.

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl Ústavní soud

Číst článek

V okolí dálnic stále jsou desítky nelegálních billboardů, další stovky jsou u silnic první třídy. Před začátkem platnosti zákazu silničáři napočítali přes 3000 takových zařízení.

Specifická je situace kolem zařízení společnosti A.C.E. Media se sídlem v USA. Ta už v minulosti avizovala, že kvůli zákazu a odstraňování billboardů povede s Českem arbitráž. K té však může přistoupit až poté, co jí vznikne škoda, a to se zatím nestalo, protože stát její reklamní plochy zatím neodstraňuje.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od loňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Legální zůstávají reklamy například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, a také pokud byly povoleny podle stavebního zákona.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme