Česko 1:1 Rakousko

Billboardy u silnic by měly postupně mizet, rozhodli o tom poslanci

Billboardy zřejmě do pěti let přestanou lemovat české silnice. Zákaz reklamních ploch se nebude vztahovat pouze na některé provozovatele restaurací, čerpacích stanic nebo motelů. Počítá s tím vládní novela, kterou dnes schválili poslanci. Předloha teď míří do Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

billboardy u silnice | Foto: Jan Rosenauer

Opozice měla k omezení reklamních ploch u silnic výhrady. Podle sociálního demokrata Josefa Smýkala jde o lobbistický boj a ekonomické zájmy.

„Ten zákon není kvalitně zpracován, proto jsem dal návrh, aby se to vrátilo do druhého čtení, aby se vymezilo, co je reklama a co není. ČSSD je určitě proti billboardům, chceme ale, aby byly tam, kde to má být, třeba u benzínek, u motorestů a aby se to nezneužívalo,“ řekl Smýkal.

Ministr dopravy Pavel Dobeš kritiku odmítá. Změny mají podle něj přispět k větší bezpečnosti na silnicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu diskutovali na Radiožurnálu ředitel Odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Milan Dont a nezařazený poslanec Michal Doktor

„Billboardové plochy jsou už ve své podstatě od toho, aby zaujaly pohled řidiče a to je podle mě špatně zejména na dálnicích, kde je každá vteřina, která není věnovaná řízení, ale čtení nějakého textu, velmi nebezpečná,“ uvedl Dobeš.

„Pokud novela v této podobě projde i senátem a podepíše jí i prezident, bude to určitě zásadní průlom v této problematice. Novela zásadně upravuje možnosti povolování reklamních zařízení v okolí silnic. Reklamní zařízení budou mizet podle toho, jak vyprší jejich povolení. Tam, kde je to ‚na nekonečno‘, je maximální doba pět let a po této době musí i tato reklamní zařízení zmizet,“ vysvětluje ředitel Odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Milan Dont s tím, že se tak předejde případným arbitrážím ze strany provozovatelů billboardů.

„Pro novelu jsem nehlasoval proto, že nebude se všemi zacházeno stejně. V době ekonomické krize, kdy reklamní trh stagnuje, provádět takovouto regulaci, která se bude chovat k účastníkům trhu různě, je velmi nešikovné a také trochu nesportovní,“ namítá nezařazený poslanec Michal Doktor.

Kritizuje například to, že v zastavěných lokalitách billboardy zůstat mohou i nadále.

Poškozený billboard po nárazu | Foto: Acta non verba

„Novelu vítám, ale moje hlavní výtka směřuje k těm zastavěným územím, na která se nebude vztahovat zákaz billboardů. Přesto fakt, že billboardy zmizí alespoň z mimoměstských úseků je velkým krokem dopředu a posouvá Českou republiku směrem k modernější a civilizovanější zemi. Věřím, že se podaří dosáhnout zlepšení i v zastavěných územích. Buď další novelou nebo na místní úrovni formou nějakých obecních vyhlášek,“ říká Štěpán Fiala z iniciativy Nechceme-billboardy.cz.

„Doufám, že i páni radní si časem uvědomí, že to, že v ulicích stojí velký počet billboardů, je spíše než cokoliv jiného vizitkou možná vysoké míry korupce na radnicích,“ dodává Fiala.

Kolik přesně lidských životů mají billboardy u silnic na svědomí není úplně zřejmé. Problém je, že policie ve svých statistikách přímo neeviduje srážky s billboardy. Má pouze kolonku na srážky s pevnou překážku. Podle Fialy to je ročně nejméně sto srážek s billboardy, které si vyžádají asi deset lidských životů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Štěpán Fiala z iniciativy Nechceme-billboardy.cz

Novela schváleného silničního zákona také zavádí možnost až třináctiprocentní slevy na mýtném pro kamiony, které na mýtném zaplatí větší částku, než jakou stanoví vláda ve svém nařízení. Poslanci naopak z vládní novely vyřadili ustanovení, které usnadňovalo kácení jednotlivých stromů u silnic a železnic.

„Zákon obsahuje ještě jinou a trochu šikanózní část. Navrhuje například napříště, aby veteráni nad 3,5 tuny při přesunu po dálnicích platili mýtné. Kupovali se krabičky a platili odvody,“ vyčítá zákonu Michal Doktor.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme