Billboardy u silnic jsou nebezpečné, ŘSD podle kritiků nic nedělá

Aleje billboardů podél českých silnic a dálnic prokazatelně ohrožují bezpečnost provozu. Ředitelství silnic a dálnic kvůli tomu v listopadu slíbilo, že za první letošní čtvrtletí odstraní 440 billboardů. Po dvou měsících tvrdí, že slib maří legislativní překážky, kritici je viní z výmluv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

billboardy u silnice | Foto: Jan Rosenauer

O nebezpečí billboardů jsou přitom přesvědčeni snad všichni dopravní experti v zemi. Hrozí střet s konstrukcí, na které je billboard umístěný, zároveň billboardy odpoutávají pozornost řidičů.

„Je to rušivý prvek, který je v českých podmínkách unikátem. Ve všech zemích, kde je péče o bezpečnost silničního provozu středem zájmu, je jednoznačně umísťování billboardů zakázáno,“ tvrdí Josef Mikulík z Centra dopravního výzkumu v Brně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nebezpečnosti billbordů na českých silnicích diskutovali ve Světě o deváté Vojtěch Razima ze sdružení Acta non verba a ředitel ŘSD Jiří Švorc

Odborníci ovšem nemají přesné informace, kolik kolizí billboardy způsobily a kolik lidí při tom zemřelo. Podle Mikulíka lze pouze odhadovat: „Zhruba čtvrtina následků nehod je způsobena srážkou s pevnou překážkou, jedná se o nějakou desítku lidí. Počty nejsou zcela zásadní, ale jsou to zbytečně zmařené životy.“

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jiří Švorc ubezpečuje, že se ŘSD stále hlásí ke slibu billboardy odstraňovat. Stále prý probíhá audit, problematika je složitější, než se zdálo.

„Odstraníme rámcově 400 billboardů. Máme detailně popsanou problematiku a zmapované všechny reklamní plochy,“ ubezpečuje Švorc.

Občanské sdružení: ŘSD má oporu v zákoně

Zároveň vysvětluje legislativní překážky: „Billboard je stavbou a v České republice neexistuje všeobecná právní úprava, která by regulovala umísťování reklamy u komunikací. Řeší se to tedy jen podle stavebního zákona a tam je ŘSD pouze orgánem, který spravuje část pozemků.“

„Řešíme smlouvy, na jejichž základě se od roku 1992 postavily stovky reklam podél silnic. Jsou to nájemní smlouvy a my jsme informovali všechny nájemce, že je nebudeme prodlužovat. Také jsme vyčlenili kategorii nebezpečných billboardů příliš blízko silnic,“ jmenuje Švorc dosavadní kroky.

Občanské sdružení Acta noc verba naopak tvrdí, že Švorc pokračuje v politice výmluv. Podle jeho ředitele Vojtěcha Razimy existuje zákon, podle kterého má ŘSD povinnost odstraňovat všechny rušivé jevy od komunikací.

„Od okamžiku, kdy se ŘSD rozhodne, že tento billboard odstraní, zákon mu dává velmi dobré nástroje, aby ten billboard tam do dvou měsíců nebyl,“ oponuje Razima.

Dana Votýpková, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme