Billboardy zmizí jen od dálnic a hlavních tahů, u silnic nižších tříd zůstanou

Reklamní billboardy by měly do pěti let zmizet jen od dálnic a silnic I. třídy. Poslanci podpořili mírnější návrh senátu. Původně přitom kvůli zvýšení bezpečnosti provozu požadovali, aby reklamy od silnic úplně zmizely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

billboardy u silnice | Foto: Jan Rosenauer

Schválenou mírnější variantu vítá Asociace venkovní reklamy. Její prezident Stanislav Lazar upozorňuje, že neexistuje žádná studie, která by dokazovala vliv billboardů na nehodovost.

Přesto se podle něj asociace snaží prosazovat co nejbezpečnější konstrukce poutačů, aby se při nárazu automobilu nic nestalo.

„Některé větší společnosti, které se tím zabývají, už několik let montují takzvané příhradové konstrukce. To jsou bezpečné konstrukce, jsou schválené ministerstvem dopravy. Pokud do nich narazí auto, konstrukce se položí a nic se nestane,“ vysvětluje Stanislav Lazar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátorka Veronika Vrecionová vysvětlila, proč přepracovala návrh na úplný zákaz billboardů u silnic

Asociace chce prý nyní ve spolupráci s ministerstvem dopravy prosadit, aby její členové i nečlenové používali již pouze tyto bezpečnostní konstrukce.

O změnu původního poslaneckého návrhu se postarala senátorka ODS Veronika Vrecionová, podle níž zůstane zachováno nejen konkurenční prostředí mezi reklamními agenturami, ale také pracovní místa a příjmy obcí.

„Neomezíme obce a města a jejich případné příjmy z pronájmu pozemků, mohou si to samy regulovat. Já jsem přesvědčená, že by nám i hrozily arbitráže. Můj pozměňovací návrh se alespoň pokusil toto riziko snížit,“ uvádí Vrecionová.

Nicméně právě arbitráží se obává například poslanec ČSSD Stanislav Křeček, který pro novelu nehlasoval. „Billboardy se mi nelíbí, ale není možné do uzavřených smluv takovýmto způsobem zasáhnout. K tomu žádný stát nemá právo. Je to zásah do investice, kterou bude patrně muset Česká republika podnikatelům nahradit,“ upozorňuje Křeček.

Na výjezdech z Prahy můžou billboardy zůstat

Reklamní billboardy již nebudou moci být u dálnic a silnic I. třídy. Zůstanou pouze u silnic II. a III. tříd a místních komunikací.

A právě to, že by billboardy mohly zůstat u místních komunikací, se nelíbí těm, kteří prosazovali důslednější zásah. „Podle senátního návrhu by billboardy mohly zůstat i u místních komunikací. To jsou i hlavní městské tahy. V Praze je to například městský okruh, Jižní spojka, Rozvadovská spojka,“ říká mluvčí iniciativy Nechceme billboardy Štěpán Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí silničního správního úřadu na ministerstvu dopravy Ján Skovajsa v Ozvěnách dne

Jedná se o velmi frekventované silnice. „Jezdí se tam rychlostí80 kilometrůza hodinu i více. Je tam mnoho nadjezdů a křižovatek. Podle mého názoru tyto silnice na soustředění řidičů kladou možná ještě větší nároky než dálnice a rychlostní silnice mimo město,“ upozorňuje Fiala.

Vedoucí silničního správního úřadu na ministerstvu dopravy Ján Skovajsa ale argumentuje tím, že pokud si bude chtít Praha zvýšit bezpečnost provozu na svém území, může patřičné kroky učinit sama.

„Jsme si tohoto rizika vědomi a i při podpoře této senátní varianty, kterou jsme učinili, jsme mysleli na to, že v gesci hlavního města Prahy v tuto chvíli zůstávají jak úřady, které mohou povolovat billboardy u místních komunikací, tak i pozemky, na kterých se ve velké většině tyto billboardy nacházejí,“ uzavírá Skovajsa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátorka za ODS Veronika Vrecionová a poslanec ČSSD Stanislav Křeček v pořadu Stalo se dnes

Nicméně podle některých poslanců není problém billboardů tím nejpalčivějším tématem, kterým by se musela sněmovna nyní zabývat. „Copak tento stát nemá jiné starosti v současné době, než aby se vystavoval nebezpečí jakýchsi arbitráží. Tohle přece vůbec není naléhavý problém,“ zdůrazňuje Křeček.

Česká republika podle něj v tomto neprokáže veřejný zájem. „Rozhodně to není problém, který by občany České republiky pálil,“ dodává poslanec za ČSSD.

Věra Pfeifferová, ak, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme