Bílý kříž - to je název nového domova pro válečné veterány

V Karlových Varech dnes byl slavnostně otevřen Domov péče o válečné veterány s názvem Bílý Kříž. Zařízení bude mít 28 lůžek a jeho obyvatelé budou muset přispívat na jeho provoz. Slavnostního otevření domu se zúčastnil i ministr obrany Karel Kühnl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Váleční veteráni

Zařízení vzniklo v rezidenční čtvrti, v objektu spadajícím pod Ministerstvo obrany. Jde tak už o druhé zařízení tohoto typu u nás. První vzniklo před několika lety v pražské Ústřední vojenské nemocnici s kapacitou 18 lůžek. V tom karlovarském má být míst ještě o deset víc. Jeho obyvatelé budou přispívat na pobyt a jídlo jako v jiných sociálních zařízeních.

Pro veterány jsou připraveny jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s bezbariérovým přístupem a stálou lékařskou službou. Rekonstrukci objektu Bílý kříž zahájilo v loňském roce Ministerstvo obrany ve spolupráci s Vojenskými a rekreačními zařízeními Praha. Otevřením penzionu pro válečné veterány chce armáda dostát své zákonné povinnosti tyto domovy zřizovat a provozovat. Otevření pečovatelského domu souvisí i s oslavami 60. výročí od konce Druhé světové války.

"Veteráni z Druhé světové války jsou lidé nad 80 let, kteří mají spíše potřeby směřované do zdravotní a sociální oblasti. Novodobí veteráni jsou ale lidé kolem padesátky a ti mají spíše problémy, jak se po propuštění z armády zapojit do běžného mírového života," komentoval potřeby veteránů Ladislav Sornas ze Sdružení válečných veteránů.

Sornas dále uvedl, že zvláštní opatření v oblasti péče o zdraví veteránů zatím prakticky nejsou: "Řekl bych, že by hlavně mělo být zaměřené do prevence, to znamená častější, důkladnější a i dražší kontrolní vyšetření."

Zdeněk Trnka, Veronika Malá, Markéta Hýlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme