Bílý kříž - to je název nového domova pro válečné veterány

V Karlových Varech dnes byl slavnostně otevřen Domov péče o válečné veterány s názvem Bílý Kříž. Zařízení bude mít 28 lůžek a jeho obyvatelé budou muset přispívat na jeho provoz. Slavnostního otevření domu se zúčastnil i ministr obrany Karel Kühnl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Váleční veteráni

Zařízení vzniklo v rezidenční čtvrti, v objektu spadajícím pod Ministerstvo obrany. Jde tak už o druhé zařízení tohoto typu u nás. První vzniklo před několika lety v pražské Ústřední vojenské nemocnici s kapacitou 18 lůžek. V tom karlovarském má být míst ještě o deset víc. Jeho obyvatelé budou přispívat na pobyt a jídlo jako v jiných sociálních zařízeních.

Pro veterány jsou připraveny jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s bezbariérovým přístupem a stálou lékařskou službou. Rekonstrukci objektu Bílý kříž zahájilo v loňském roce Ministerstvo obrany ve spolupráci s Vojenskými a rekreačními zařízeními Praha. Otevřením penzionu pro válečné veterány chce armáda dostát své zákonné povinnosti tyto domovy zřizovat a provozovat. Otevření pečovatelského domu souvisí i s oslavami 60. výročí od konce Druhé světové války.

"Veteráni z Druhé světové války jsou lidé nad 80 let, kteří mají spíše potřeby směřované do zdravotní a sociální oblasti. Novodobí veteráni jsou ale lidé kolem padesátky a ti mají spíše problémy, jak se po propuštění z armády zapojit do běžného mírového života," komentoval potřeby veteránů Ladislav Sornas ze Sdružení válečných veteránů.

Sornas dále uvedl, že zvláštní opatření v oblasti péče o zdraví veteránů zatím prakticky nejsou: "Řekl bych, že by hlavně mělo být zaměřené do prevence, to znamená častější, důkladnější a i dražší kontrolní vyšetření."

Zdeněk Trnka, Veronika Malá, Markéta Hýlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme