Bílý kruh bezpečí varuje, že roste počet lidí, kteří nechtějí trestný čin oznámit policii

Organizace Bílý kruh bezpečí varuje, že roste počet lidí, kteří nechtějí trestný čin oznámit policii. Podle prezidentky organizace Petry Vitoušové jsou oběti v prvním kontaktu s Bílým kruhem bezpečí, čin ještě orgánům činným v trestním řízení neoznámili a váhají, zda-li tak učiní. Jde o trestné činy spojené s domácím násilím, znásilnění a některé projevy nebezpečného vyhrožování a pronásledování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídka Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil | Zdroj: Český rozhlas

Bílý kruh bezpečí pomáhá obětem trestných činů už dvacet let. Občanské sdružení vzniklo 4. září 1991 a od té doby jeho pracovníci pomohli znásilněným ženám, pozůstalým po zavražděných nebo vážně zraněným po napadeních.

„Evidujeme přes 52 tisíc osobních kontaktů, pomáháme už ve spolupráci s Policií České republiky, to znamená u těch nejzávažnějších případů, jako jsou případy, kde už jsou pouze pozůstalí po obětech trestných činů, znásilnění a těžce zraněné oběti. Pokud oběti a pozůstalí dají souhlas policii, tak jsme to my, kdo je kontaktujeme a nabízíme jim pomoc a vyjíždíme za nimi,“ říká prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O činnost Bílého kruhu bezpečí se zajímal Zbyněk Zykmund

Činnost sdružení se opírá o tým 260 dobrovolníků: psychologů, psychiatrů nebo právníků. Pracovníci sdružení také přijali skoro 75 tisíc volání na své krizové linky. Celkově pomoc více vyhledávají ženy, lidé většinou přicházejí v období do dvou týdnů od trestného činu. Vitoušová ale upozorňuje, že přibývá obětí, které trestný čin oznámit policii nechtějí:

„Zvyšuje se počet lidí, kteří v prvním kontaktu s námi jsou obětí trestného činu a ještě ho neoznámili. Sem jednoznačně patří činy spojené s domácím násilím, znásilněním a případy projevů vyhrožování a pronásledování.“

Postavení poškozených by měl zlepšit zákon o obětech, který připravuje ministerstvo spravedlnosti. Na podzim by ho mohla projednat vláda. Na přípravě této normy se Bílý kruh bezpečí přímo podílí.

Bílý kruh bezpečí provozuje v současné době osm poraden, devátá by se měla od příštího roku otevřít v Jihlavě.

Zbyněk Zykmund, Michaela Vydrová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme