Obžalovaný programátor Fantyš u soudu přiznal, že v 90. letech zmanipuloval pořad Bingo

Programátor Pavel Fantyš v pondělí poprvé popsal, jak ovlivnil v 90. letech televizní hru Bingo. Byl totiž přes 20 let na útěku. Po zadržení ve Spojených státech požádal o znovuprojednání případu, které začalo u pražského Městského soudu. Podle obžaloby způsobil Fantyš škodu nejméně 27 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úvodní znělka televizní soutěže Bingo | Zdroj: Reprofoto YouTube.com

Televizní pořad začala vysílat televize Nova v roce 1994. Šlo o loterii – zájemci si koupili stírací los a mohli se dostat do televizního losování, kde se otevíraly skříňky s výhrami. Soutěž moderoval Jan Rosák.

Obelstil televizní Bingo. Teď ho po dvacetiletém skrývání čeká soud

Číst článek

Později se ale ukázalo, že do soutěže chodili nastrčení účastníci. Týkalo se to doplňkové hry Binga s názvem Nová šance. Obžalovaný Pavel Fantyš tehdy pracoval pro Bingo jako IT technik. Po vypuknutí skandálu utekl do ciziny. Po 22 letech u pražského městského soudu přiznal, že on vymyslel pomocný program, který losoval předem určená čísla.

„To byl pomocný program, který sledoval běh hlavního programu a pak zasáhl  - podstrčil mu tam číslo předem vybrané,“ tvrdil.  

Fantyš říká, že mu bylo 20 let a protizákonnost si neuvědomoval. Popisoval, že napadnutí systému pořadu pro něj byla výzva, vše prý dělal na objednávku muže, který byl už dřív za čin odsouzený k podmínce. „Roman Hejda mi říkal, že se nemusím obávat, že se to udělá jako jednorázová akce.“

Dnes 42letý Fantyš říká, že v 90. letech úspěšně podnikal v oblasti počítačových animací a z výher v Bingu neinkasoval nic z celkové škody – tedy z 27 milionů. Stačilo mu prý, že obelhal systém. Tomu nevěří státní zástupkyně Margita Kralická.

„Těžko věřit někomu s matematickým vzděláním a programátorovi, že si nedokázal spočítat 10 X 2 miliony, jaká je tam škoda, a že netušil, že o nic nejde,“ říká.

Pavel Fantyš utekl do Kanady, odkud se později přesunul do Spojených států. Tam ho v červenci zadržel po 22 letech Interpol. V nepřítomnosti byl v Česku odsouzen za podvod k pěti letům vězení. V obnoveném řízení mu soud nemůže uložit vyšší trest.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme