Testy zdarma by se omezovat neměly, informační kampaň k očkování nefunguje, říká biochemik Trnka

Počty nakažených v Česku postupně klesají, ministerstvo zdravotnictví proto přemýšlí nad změnou strategie testování. Šéf resortu Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že lidé možná budou mít nárok na méně testů zdarma. S tímto přístupem nesouhlasí Jan Trnka z Centra pro modelování biologických a společenských procesů. „Dostupné testování jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit dalšímu vzplanutí pandemie,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Trnka z Ústavu biochemie, buněčné a molekulární biologie na 3. LF UK.

Podle biochemika Jana Trnky by pomohlo při očkování starších věkových skupin větší zapojení praktických lékařů a lékařek (ilustrační foto) | Foto: archiv Jana Trnky | Zdroj: archiv Jana Trnky

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) budou mít možná lidé nárok na méně testů zdarma. Při poklesu nakažených nemá totiž podle něj častější testování smysl. Souhlasíte s ním?
Obecně s tím nesouhlasím. Domnívám se, že přístup k testům a motivace lidí k častějšímu testování je jedním z nejefektivnějších a nejúčinnějších způsobů, jak předcházet dalšímu vzplanutí pandemie. Naopak, testy by měly být dostupné zdarma v podstatě pro všechny kdykoli.

Boj proti pandemii je postaven, řekněme, na třech nohách - očkování, trasování a testování. Česko v posledních dvou dnech překonalo hranici 80 tisíc naočkovaných za den, od příštího týdne se má registrace otevřít lidem nad 45 let. Jaké procento naočkovaných by mohlo být na začátku léta?
To je poměrně těžké odhadnout a spočítat, protože to bude záležet na přísunu vakcín, ale ještě více na tom, kolik lidí bude mít ochotu a bude chtít být očkováno, ale zároveň také na tom, jestli jsou schopni se k očkování nějak dostat. My jsme pořád v situaci, přestože se rozšiřují prioritní skupiny, kdy i v těch nejvyšších věkových kategoriích máme několik desítek procent lidí, kteří stále naočkováni nejsou. Tyto faktory budou ovlivňovat mnohem více, než cokoliv jiného, kolik lidí se podaří naočkovat do léta.

Evropská komise schválila nákup 1,8 miliardy vakcín od firem Pfizer/BioNTech

Číst článek

Jak moc rizikový faktor představuje právě to, co jste zmínil, tedy, že nemalý počet lidí z vyšších věkových skupin se stále k očkování nepřihlásil?
Vidím to jako veliké riziko, jako jeden z největších problémů. V těch nejvyšších věkových kategorií je to možná částečně nějaká nedůvěra, kterou by například praktičtí lékaři a lékařky, kteří svoje pacienti znají, mohli překonat, ale může to být někdy také komplikovanější dostupnost center, ve kterých se dnes očkuje.

Jedna z věcí, která by proočkovaní ve vyšších věkových kategoriích mohla pomoci, by bylo zapojit více praktické lékaře. Dlouho bychom mohli mluvit o tom, že to trošku funguje, ale ani zdaleka ne tak, jak by mohlo. Další věcí, která by mohla pomoci, je spuštění informační kampaně o očkování, která dosud neběží, nebo alespoň ne v takovém rozsahu, v jakém bych si představoval. 

Ministerstvo prověřuje, proč praktici očkují sedmdesátníky a osmdesátníci čekají ve frontách

Číst článek

Pro očkované lidi se otevírají leckteré výhody. Například v Německu se očkovaných už nebude týkat testování, zákaz nočního vycházení a karanténa. Je to cesta, kterou by se Česko mělo vydat? Neznamenalo by to diskriminaci, pokud ještě část lidí nemá možnost se k vakcíně dostat?
Myslím, že ve chvíli, kdy vakcína bude dostupnější, což možná bude dříve, než si myslíme právě proto, že část lidí nebude ochotna se očkovat, tak v tuhle chvíli, kdy ta vakcína je dostupná v podstatě každému, je doporučeníhodné dát těmto lidem nějaké výhody. Nebo spíše zařadit ty očkované mezi ty, co mohou fungovat nějakým běžnějším způsobem.

To ale zároveň musí být doprovázeno i dobrou informační kampaní, aby se nevytvářely nějaké tlaky, které vedou ke konspiračním teoriím, nebo k víře v to, že existuje nějaká umělá motivace k očkování. Motivace by měla být přirozená ve smyslu, že lidé, kteří už očkováním prošli, jsou odolní, ale snižuje se i šance, že nemoc přenesou, by měli vést normálnější život a směřovat k normálnějšímu fungování pro všechny. 

Tomáš Pavlíček, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme