Biometrické pasy budou stát 177 milionů korun

Vláda se bude dnes zabývat biometrickými pasy. Systém snímání biometrických prvků má přijít na 177 milionů korun. Až 75 procent z toho půjde z eropských fondů, zbytek zaplatí ministerstvo zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pasová kontrola | Foto: Alexandr Pícha

Žadatelé o vízum ze zemí, se kterými nemá Česká republika bezvízový styk, budou muset poskytovat své biometrické údaje, tedy například otisky prstů. Pro nový biometrický pas vám na obecním úřadě s rozšířenou působností nebo na úřadu městské části či magistrátu udělají fotografii digitální.

Biometrický pas se odlišuje tím, že jedna z jeho stránek je poněkud silnější. Právě tam se nachází čip s údaji o majiteli pasu. Největší výhodou tohoto pasu je bezpečnost a ochrana proti případnému zneužití a padělání.

Pas s biometrickými prvky bude sice lépe chráněný před paděláním, ale jen tehdy, když ho budou chránit i majitelé. Například tím, jak říká mluvčí úřadu na ochranu osobních údajů Hana Štěpánková, že ho nebudou dávat do zástavy.

"Jednak ten, kdo to po nás chce, abychom kupříkladu proti zapůjčeným lyžím ponechali svůj pas, vlastně porušuje zákon o občanských průkazech, ale také my, kdo tak činíme. V hotelu stačí, aby zkontrolovali číslo a nedáte ho z ruky," dodala Štěpánková.

Vlasta Valentová, Ondřej Kapic, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme