Biopaliva podle HN mohou lákat daňové podvodníky

Do pohonných hmot se budou od podzimu přidávat biopaliva. To ale podle Hospodářských novin může přinést miliardové daňové úniky. Právo píše o tom, že Libye zřejmě zruší ambasádu v Česku. Policie vyšetřuje spojení ČSOB a České pošty, píše Mladá fronta Dnes. Neonacistické hnutí Národní odpor se asi na čas stáhne z veřejnosti, konstatují Lidové noviny a odvolávají se na soudní posudek Miroslava Mareše.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Od září se do pohonných hmot budou přimíchávat biopaliva z řepky olejky. Radují se z toho hlavně zemědělci, kteří řepku pěstují a ekologové. Hospodářské noviny ale jejich nadšení krotí. Kromě nesporných výhod totiž biopaliva můžou přinést i miliardové daňové úniky.

Biolíh se dá prodávat i jako alkohol a nepoctivý prodejce se tak může vyhnout spotřební dani. Ta činí 265 korun za litr potravinářského lihu. Z distribuce biopaliv se tak nakonec může vyklubat výnosnější podvod než známá kauza lehkých topných olejů.

Biopaliva dosud podporovala Evropská unie. Nizozemsko ale nedávno upozornilo na to, že biolíh může poškodit přírodu. A ekonomové se přidávají. Podle některých jde jen o metodu skrytých dotací pro evropské a americké zemědělce.

Libye zřejmě zruší diplomatické zastoupení v Česku, uvádí deník Právo. Podle Tripolisu je to z ekonomických důvodů. Neoficiálně se ale mluví o souvislosti s kauzou pěti bulharských sester, které libyjská justice nedávno odsoudila za údajně záměrné nakažení stovek dětí virem HIV.

Režim Muammara Kaddáfího tak možná omezí styky s několika evropskými zeměmi, které s rozsudkem nesouhlasí. Mezi nimi bylo i Slovensko. Po únorové návštěvě slovenského premiéra Roberta Fica si to ale Libyjci rozmysleli. Možná čekají delegaci i od nás, spekulují čeští diplomaté.

Policie prověřuje dohodu mezi Československou obchodní bankou a státní Českou poštou, píše Mladá fronta Dnes. ČSOB chtěla před třemi lety prodloužit projekt Poštovní spořitelna. Najala si poradenskou firmu CA IB a právníka Miroslava Janstu, kteří pokračování projektu domluvili. CA IB pak od banky dostala 200 milionů korun, které poslala na konto do zahraničí.

Protikorupční policisté teď zjistili, že neznámá firma, která účet vlastní, nevykazuje žádnou činnost. Mají proto podezření, že 200 milionů korun mohlo jít na odměny politikům, kteří uzavírání kontraktu posvětili. Banka totiž zřejmě díky vstřícnosti Grossova kabinetu nemusela o kontrakt bojovat ve volné soutěži.

Neonacistické hnutí Národní odpor se asi na čas stáhne z veřejnosti. Lidové noviny zjistily, že podle soudního posudku odborníka Miroslava Mareše jsou vlajka a název strany nelegální. Mareš totiž v dokumentu píše, že hnutí lze s největší pravděpodobností zařadit mezi neonacistické organizace. Národní odpor tak už nebude moci na shromážděních používat své obvyklé symboly.

Podle stanoviska Nejvyššího soudu je navíc možné stíhat každého, kdo podporuje podobné hnutí. Čtyřem účastníkům rozpuštěného prvomájového pochodu strany už proto hrozí obvinění.

Dvanáct českých památek doufá v zapsání do seznamu UNESCO, píše Právo. Než ale přijdou na řadu, může to trvat ještě několik let. Každý stát totiž může předložit jen jednu nominaci za rok. Příslušný odbor ministerstva kultury tak navrhl dvě pražské památky - Loosovu vilu ve Střešovicích a kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech.

Ministerstvo ale má zájem, aby se do mezinárodního seznamu chráněných míst dostaly i památky z regionu. Horkým kandidátem je tak i Mikulčicko-kopčanský archeopark, společný projekt České republiky a Slovenska. Na seznamu UNESCO chce být například i hřebčín v Kladrubech, liberecký Ještěd, žatecké chmelnice nebo třeboňské rybníky.

Julie Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme