Dva tygři a lev utekli z klece v Bioparku Štít. Veterinářům se je podařilo uspat

V soukromém Bioparku Štít na Královéhradecku utekli v pondělí krátce před 10. hodinou z klece dva tygři a lev. Na twitteru to oznámila Policie České republiky, která na místě zasahovala. Žádala také občany Klamoše a okolí, aby neopouštěli své domovy. Všechna zvířata se podařilo veterinářům uspat v areálu parku kolem tři čtvrtě na jednu hodinu odpoledne.

Klamoš (Královéhradecko) (Aktualizováno: 14:43 16. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Bioparku Štít, ze kterého utekli dva tygři a lev. | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

„Na místě zasahuje osm policejních hlídek, zásahová jednotka a vrtulník,“ psala policie v deset hodin dopoledne.

Z klece se podle majitele bioparku Antonína Hnízdila dostali desetiletý lev a dva třináctiletí sibiřští tygři. Šelmy jsou vyřazenými zvířaty z jednoho cirkusu od Berlína. Do bioparku, který sídlí v bývalém vepříně, se šelmy dostaly před třemi měsíci.

„Jejich kariéra v cirkusu skončila a cirkusáci řešili, co s nimi budou dělat. Zvířata zůstala navíc. Nám se povedlo jim zajistit nové bydliště v Istanbulu, kde postavili novou zoo,“ řekl novinářům Hnízdil. Biopark podle něj nyní pro zvířata vyřizuje potřebné dokumenty na vývoz z EU.

Obyvatelé Klamoše by měli zůstat doma, říká starosta obce Bohuslav Věříš. „Opatření jsme provedli jenom, že jsme vyhlásili, aby lidi zbytečně nevycházeli, aby určitě nechodili do lesa a někam na otevřené prostranství,“ popsal starosta Radiožurnálu.

„V současné chvíli zajišťujeme okolí a čekáme na příjezd veterinářů,“ dodala pro Český rozhlas Hradec Králové Iva Kormošová z královéhradecké krajské policie.

Pátrání po uprchlé pumě ze Zvole je u konce. Po třech dnech se ji podařilo chytit

Číst článek

Zvířata byla podle mluvčí připravena v přepravních klecích k následnému odvozu z bioparku. „Zvířata sama uvolnila jistící páčku u klece a odešla,“ dodala před polednem Kormošová.

Spolumajitelka bioparku Jitka Brusová ale v poledne řekla ČTK něco jiného: „Mříže u klecí jsou vylomené, budeme zjišťovat, jak se to mohlo stát.“ Nevyloučila, že by mohlo jít o technickou závadu. Tato informace se ale nepotvrdila.

Hnízdil se ale domnívá, že pro zvířata bylo technicky nemožné, aby si otevřela zajištěná železná vrata klece. „Takže je možné, že jim na svobodu někdo pomohl, k čemuž se já moc nepřikláním. Nebo někdo z nich je kouzelník,“ řekl.

V pondělí je biopark podle jeho webu pro veřejnost uzavřen, návštěvní dobu má v létě od úterý do neděle.

Prioritou bylo podle spolumajitelky uspání šelem. „Zatím zvířata v klidu leží na jednom místě pod borovicí v oploceném areálu bioparku. Čeká se na třetího veterináře, budou se uspávat všechna tři najednou, aby nedošlo k nějakému problému. Zaměstnanci jsou v budově,“ řekla v poledne Brusová.

Doprovod pro veterináře

„Zhruba před dvaceti minutami dorazil i třetí veterinář a nyní se společně připravují na uspání šelem. Jistit je budou policisté se zbraněmi,“ hlásil v půl jedné z místa reportér Českého rozhlasu Hradec Králové.

Pokud by veterinářům plán na uspání zvířat nevyšel a šelmy začaly utíkat do obce nebo k nedalekému lesu, byli policisté připraveni zvířata střelbou zneškodnit. „Cílem bylo, aby zvířata neopustila park, aby se nedostala do lesa,“ řekl novinářům zasahující policista.

Puma ze Zvole je pořád na útěku. ‚Nenechávejte děti bez dozoru,‘ varuje starosta

Číst článek

O čtvrt hodiny později celá akce skončila. „Zvířata byla úspěšně uspána… Nebezpečí již pominulo,“ tweetovali ve tři čtvrtě na jednu policisté s tím, že děkují za dodržování bezpečnostních opatření.

„Zvířata nyní leží uspaná na plachtě a skončí zpět v kleci,“ uvedla před 13.00 Kormošová. Při zásahu se podle ní zdařil plán uspat všechna tři zvířata najednou. „Veterinářům jsme dělali policejní doprovod, aby se do biaoparku dostali co nejrychleji,“ řekla. Jeden z veterinářů například přijel ze ZOO Dvůr Králové nad Labem.

Policie nyní bude podle mluvčí dál zjišťovat okolnosti útěku šelem. „Žádná právní kvalifikace zatím stanovena nebyla,“ řekla.

Pumy i kočkodani

Loni v květnu v bioparku lev zranil devětačtyřicetiletého muže z Prahy. Muž si chtěl lva vyfotit a do klece mřížemi prostrčil ke zvířeti ruce s fotoaparátem. Tříletý samec lva pustinného pak na muže zaútočil.

Biopark Štít, který se nachází asi šest kilometrů jižně od Chlumce nad Cidlinou, je chovné zařízení pro exotická i domácí zvířata ohrožená vyhynutím. Podle svého webu tam chovají mimo lvů a tygrů také levharty a pumy, kočkodany, lemury, makaky, různé druhy ptáků a další zvířata.

Na konci června utekla ze zooparku ve Zvoli u Prahy puma. Zvíře z areálu uteklo ve čtvrtek 28. června, lidé se kvůli tomu neměli zdržovat venku. V sobotu se pumu podařilo odchytit. Pumu pomáhala hledat specializovaná odchytová služba z Karlových Varů, kterou kontaktoval majitel zoo. Ze zooparku utekla puma také loni v červenci.

Petr Jadrný, Ondřej Vaňura, Linda Nguyenová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme