Bioplynová stanice v Rapotíně vyrábí jako první v Česku biometan ze zbytků potravin

Budoucnost obnovitelných zdrojů. Tak mluví někteří lidé o biometanu. Jako první v Česku ho začala vyrábět a dodávat do sítě bioplynová stanice v Rapotíně na Šumpersku, která zpracovává odpady. Provoz unikátní výrobny za desítky milionů korun spustila ve čtvrtek, informoval Český rozhlas Olomouc.

Rapotín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bioplynová stanice v Rapotíně | Foto: Jana Opočenská

Do příjmové haly rapotínské bioplynky právě nacouvalo nákladní auto s kontejnerem plným zbytků potravin. Právě z tohoto odpadu se tu vyrábí bioplyn. „Jsou to gastroodpady z provozů jídelen, restauračních zařízení. Třeba mlékárny nám dávají výplachy,“ popisuje projektový manažer stanice Pavel Bureš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bioplynová stanice v Rapotíně vyrábí biometan ze zbytků potravin

Zatím se bioplyn využíval jenom k výrobě elektřiny a tepla. V Rapotíně z něj ale nově dokáží získat čistý biometan. Ten má v podstatě stejné vlastnosti jako zemní plyn. „Tenhle bioplyn obsahující z padesáti procent biometan čistíme na takovou kvalitu, aby se dal tlačit do plynárenské soustavy a pak se dostal k zákazníkům, lidem do domácností a firem,“ říká Petr Štěrba, člen představenstva skupiny EFG, která bioplynku vlastní.

Nutná podpora státu

Podle výkonné ředitelky Českého plynárenského svazu Lenky Kovačovské by v budoucnu mohl biometan pokrýt až desetinu české spotřeby zemního plynu a potenciál má i v dopravě. „Jedná se o novou technologii, která maximálně umožnuje využít primární energetické suroviny a pro Českou republiku je to hodně klíčové, protože biometan nám pomůže naplnit ambiciózní cíle v rámci obnovitelných zdrojů v dopravě,“ popisuje Kovačovská.

Aby podobných výroben biometanu v Česku přibylo, je podle plynařů nutná podpora státu. S tou počítá novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jana Opočenská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme