Vláda zatím neřekla, zda Koudelka dál povede BIS. Podle opozice je vyčkávání znepokojující

Jako nestandardní či znepokojující hodnotí opoziční politici situaci, kdy zhruba měsíc před koncem mandátu ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky není jasné, zda bude v čele kontrarozvědky pokračovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím neupřesnil, zda kabinet Koudelku opětovně jmenuje, v minulosti naznačil i variantu, že by plnohodnotné rozhodnutí mohla učinit až příští vláda.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Představitelé opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN i vládního ANO uvedli, že by Koudelka měl v čele BIS pokračovat. Proti je naopak hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Šestý pokus. Vláda opět navrhne prezidentovi, aby povýšil šéfa BIS Koudelku do generálské hodnosti

Číst článek

Koudelka ve funkci šéfa BIS vystřídal 15. srpna 2016 Jiřího Langa, v polovině srpna tak dovrší pět let ve funkci.

Místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) považuje nejistotu kolem jeho následného setrvání za nestandardní a nedůstojnou. „Jak pro pana ředitele Koudelku, tak pro celou jeho službu. Škodí to jak dovnitř, tak navenek směrem k partnerům,“ sdělil Žáček.

Člen sněmovní komise pro kontrolu BIS Lukáš Kolářík (Piráti) uvedl, že celá situace je prapodivná. „Před pěti lety jsme touto dobou již dávno věděli, že pana ředitele Langa vystřídá pan Koudelka. Do celé věci se podle mě promítá předvolební období, kdy pan Babiš používá pana Koudelku jako hrací kartu pro vyjednávání s panem prezidentem,“ řekl.

Prezident Miloš Zeman BIS a Koudelku dlouhodobě kritizuje. V květnu ani pošesté nevyhověl návrhu vlády, aby Koudelku povýšil do generálské hodnosti.

Rozhodnutí na příští vládě

Podle zákona o zpravodajských službách ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Z výkonu své funkce je pak šéf kontrarozvědky odpovědný vládě.

Babiš na dotaz ohledně Koudelky nereagoval. Deníku Právo v dubnu řekl, že předpokládá, že Koudelka ve funkci zůstane. „Ale třeba o novém šéfovi BIS rozhodne příští vláda,“ uvedl.

Deníku N Babiš před dvěma týdny sdělil: „Pana Koudelku vyřešíme v srpnu“.

BIS má postupovat podle zákona, rozhodla komise o požadavku prezidenta. Koudelka podle ní neselhal

Číst článek

Média v posledních týdnech spekulují o tom, že by kabinet mohl s ohledem na výhrady prezidenta Koudelku dalším vedením BIS pouze pověřit. Podle Žáčka to však není možné. „Forma pověření by odporovala zákonu,“ řekl.

Pokud by Koudelka jmenován nebyl, rozkolísalo by to podle Žáčka celou zpravodajskou komunitu a znejistilo partnery v zahraničí. „Nedovedu si představit, že by Andrej Babiš podlehl prezidentovi a pana Koudelku nejmenoval,“ dodal.

Kvalitní práce Koudelky

Kolářík i díky zkušenostem získaným z kontrolní komise hodnotí Koudelkovu práci jako kvalitní.

„Rozhodně má mojí podporu pro pokračování v této pozici. Nejen události kolem Vrbětic, které skončily vyhoštěním velké části ruské ambasády, ale další jeho mravenčí dlouhodobá úspěšná práce mě v tom jenom utvrzuje. Osobně nevidím důvod, proč nezvolit cestu řádného mandátu na pět let a tuto možnost preferuji,“ uvedl.

Dočasné pověření by pouze umožnilo „povolební obchodování“ mezi Babišem a Zemanem, míní.

Zeman: Ruku natahují i neschopní podnikatelé, na šéfa BIS máme materiál, Babiš dostane dva pokusy

Číst článek

Místopředseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Robert Králíček (ANO) se vyjádřil, že Koudelka vždy měl a stále má jako ředitel BIS jeho podporu. „Doufám, že bude vládou pověřen na pozici ředitele pokračovat i nadále za standardních podmínek,“ uvedl.

Také podle Žáčka by Koudelka vzhledem k nezpochybnitelným úspěchům měl pokračovat.

Odpor SPD

Proti je naopak místopředseda výboru pro obranu Radovan Vích (SPD).

„Všechny funkce pro bezpečnostní sbory a ozbrojené složky, které jsou plánované pro generály, by měly být obsazovány maximálně na dobu čtyř let. Je potřeba dodržovat kariérní řád a rotaci lidí na takovýchto vrcholných funkcích,“ uvedl. V případě Koudelky by jeho pokračování nebylo přínosem pro ČR, BIS ani profesní rozvoj samotného Koudelky, sdělil Vích.

Zeman loni v rozhovoru pro Mladou frontu DNES uvedl, že Koudelka by měl být odvolán. „Ale vzhledem k tomu, že jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné,“ komentoval tehdy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme