BIS by měla prověřit lidi, kteří chtějí koupit zkrachovalé sklárny

Zájemce o koupi zkrachovalých skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou by měla prověřit Bezpečnostní informační služba. Souhlasila s tím Poslanecká sněmovna a vyzvala vládu k dalším krokům. Důvodem, proč se sněmovna sklárnami zabývala, byly okolnosti prodeje Skla Bohemia novému majiteli, kterým se v úterý ve výběrovém řízení stala firma Vivaria.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklárna (ilustační foto) | Foto: Lucie Zemanová

Pochybnosti o průhlednosti prodeje vedly poslance k tomu, aby se sklárny ve Světlé nad Sázavou dostaly až do sněmovny. Zákonodárci mají totiž obavy z toho, že by sklárny mohl koupit dosavadní vlastník, který je přivedl ke krachu. Potvrdil to i šéf lidovců Cyril Svoboda, který téma v Poslanecké sněmovně otevřel: "Je tady důvodné podezření, že mezi zájemci jsou ti, kteří mohou za krach firmy. Představte si, že zloděj dostane zpátky peníze a lidé přijdou o práci. To není možné."

Vláda by se věcí měla zabývat na svém nejbližším zasedání, tedy možná už v pondělí. Přímo Ministerstvo průmyslu podle svého šéfa Vladimíra Tošovského zatím nemůže nic dělat: "Ministerstvo může situaci jen sledovat, protože je to otázka insolvenčního zákona a do soudu nemůže nikdo zasahovat."

BIS by ale podle sociálního demokrata Františka Bublana měla mít šanci případné nepravosti odhalit: "O tom se už ví delší dobu. Já předpokládám, že Bezpečnostní informační služba k tomu už nějaké průběžné informace získávala v minulých letech."

S prověrkou souhlasili i komunisté. Pokud se podle nich nepodaří okolnosti prodeje objasnit, měla by se tím po volbách zabývat vyšetřovací komise."

Přečtěte si také:
Skláři ve Světlé na Sázavou začali dávat výpovědi
Sklárny ve Světlé a Poděbradech oznámily hromadné propouštění
Skláři ze Světlé nad Sázavou a Poděbrad nedostanou mzdu za září

Veronika Malá, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme