BIS pomohla vypnout hackerské servery Hizballáhu. Využívaly falešné účty na facebooku

Bezpečnostní informační služba (BIS) přispěla k vypnutí sítě hackerských serverů libanonského šíitského hnutí Hizballáh v Česku, zemích Evropské unie i USA. Jak BIS v pondělí informovala, sloužily servery ke kybernetické špionáži. Hlavní roli v útocích hrály falešné profily na facebooku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falešné profily půvabných dívek navazovaly mnohoslibné konverzace s muži z Evropy, ale také ze Středního a Blízkého východu. | Foto: BIS

Experti začali hackerskou skupinu, která prostřednictvím sociálních sítí napadala mobilní zařízení po celém světě, rozkrývat na začátku roku 2017. „Nemůžu komentovat podrobnosti, ale potvrzuji, že se BIS významným způsobem podílela na identifikaci a rozkrývání hackerského systému,“ informoval v tiskové zprávě ředitel BIS Michal Koudelka.

„Identifikovali jsme oběti a vysledovali zdrojová zařízení. Na základě našich zpravodajských informací byly hackerské servery odstaveny z provozu,“ popsal.

Útoky přicházející přes servery umístěné v České republice, zemích EU a v USA přitom pocházely z Blízkého východu. Podle zjištěných dat je téměř jisté, že servery i na území Česka provozovalo militantní hnutí Hizballáh, uvedla BIS. Koudelka dodal, že nemůže komentovat podrobnosti, ale že se česká tajná služba na identifikaci a rozkrývání hackerského systému významně podílela.

Krásky z facebooku

Hlavní roli v útocích hrály podle BIS falešné profily na facebooku a neopatrnost majitelů mobilních zařízení.

„Falešné profily na sociálních sítích jsou stejně staré jako tyto komunikační platformy. Přesto se stále najde dost, zejména mužů, kteří při pohledu na atraktivní mladé ženy podlehnou pokušení a ztratí ostražitost. A právě na ně cílily hackerské útoky této dlouhodobé špionážní kampaně,“ informuje BIS.

Falešné profily půvabných dívek navazovaly mnohoslibné konverzace s muži z Evropy, ale také ze Středního a Blízkého východu. „Ve chvíli, kdy se jejich oběti chytily do pasti stále lechtivější konverzace, byly vyzvány, aby se dopisování přemístilo na soukromější a bezpečnější aplikaci,“ uvedla dále kontrarozvědka.

Falešné profily půvabných dívek navazovaly mnohoslibné konverzace s muži z Evropy, ale také ze Středního a Blízkého východu. | Foto: BIS

Oběti útoku si podle pokynů stáhly upravenou verzi komunikační aplikace, ve které byl ukrytý špionážní kód. Nedbaly ani varování, že stahují nedůvěryhodný obsah. „Napadené zařízení se instalací aplikace dostalo pod kontrolu hackerů. Ti tak získali nepřetržitý přístup mimo jiné k osobním údajům, kontaktům, fotografiím, hovorům, SMS zprávám, informacím o pohybu majitele zařízení, ale také možnosti nahrávat zvuky v okolí přístroje,“ dodala BIS.

V podobných případech doporučuje neodpovídat na oslovení a pozvání na sociálních sítích od neznámých lidí. Zároveň varuje před otvíráním odkazů a stahováním softwaru z nedůvěryhodných zdrojů. 

Jak se bránit podobným útokům

  • Neodpovídejte na oslovení a pozvaní neznámých lidí, obzvlášť na sociálních sítích.
  • Neotvírejte odkazy ani nestahujte software, který vám byl zaslán z nedůvěryhodných zdrojů.
  • Neignorujte varování systému o instalaci aplikací z neznámých zdrojů.
  • Navštěvujte přímo domovské stránky zavedených společností a čerpejte software přímo ze zdroje či z oficiálních distribučních kanálů.
  • Pro minimalizaci rizik používejte aktualizovaný antivirový software. (Zdroj: BIS)

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme